Mintaprogramként szolgálhat a Protheus projekt
Úttörő szerepet vállal Paks azzal, hogy kezdeményezi a közösségi elektromos közlekedés regionális kialakítását. A közösségi és közfeladatok ellátásához kapcsolódó közlekedési- és energiainfrastruktúra-fejlesztést megvalósító Protheus projekt ismertetésére negyven település polgármesterét várták tegnap az inkubátorházban.
A projekt célja a közösségi elektromos közlekedés kialakítása térségi, regionális szinten. Az eddigi kezdeményezők és megvalósítók a magánszférát célozták meg. Paksi Elektromos Mobilitás program újszerűségét az adja, hogy a közösségi közlekedésre fókuszál, de az egyéni felhasználás megvalósítására is mintaprogramként szolgálhat, tájékoztatott dr. Sztruhár Sándor, a Protheus Zrt. vezetője. Paks tavasszal határozott úgy, hogy elindítja a programot, azzal hogy elkezdi a felkészülést a csatlakozásra az uniós ELENA projekthez, amely térségi környezetkímélő technológiákat támogat pályázati forrással. A folyamat második ütemeként a régió 40 településének polgármestereit hívták tájékoztatóra, előkészítve csatlakozásukat, hiszen a projekt 60-65 kilométeres körzetben teremtené meg az elektromos közlekedés lehetőségét. A buszok és közlekedési eszközök hatótávolsága adja meg a rendszer gazdaságos működtetésének határát, ezért déli kapuként Bonyhádot, északi határként pedig Rácalmást jelölték ki a programban. A települési önkormányzatok támogató egyetértése esetén elkezdődik annak a pályázati anyagnak a kidolgozása, melyet az Európai Bizottsághoz és az Európai Fejlesztési Bankhoz nyújt be a projekt forrásért. Ha pozitív elbírálást nyer a közvetlen támogatású pályázat – várhatóan 2015 tavaszán születik döntés –, akkor megkezdődik a program műszaki előkészítése – tudtuk meg Sztruhár Sándortól.
Hamvas István, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója szerint fontos, hogy megújuló vagy nukleáris energia által termelt villamos áram hajtsa az elektromos járműveket. – Támogatjuk a paksi önkormányzat ezen törekvését, mivel egyrészt az egyik legnagyobb kereskedőcégünk, az MVM Partner a paksi atomerőműtől vásárolt villanyárama alkalmas arra, hogy az elektromos járműveket feltöltési lehetőséggel lássa el, másrészt pedig adódik a lehetőség, hogy az atomerőműbe járó és a helyi, helyközi tömegközlekedést biztosító autóbuszok elektromos meghajtásúak legyenek – fogalmazott Hamvas István. A vezérigazgató azt is elmondta, hogy komoly érv az atomerőmű-bővítés mellett, hogy hazánkban csakúgy, mint a fejlett országokban, a villamosenergia-felhasználás növekedése várható, ennek egyik oka éppen az elektromos járművek elterjedése lehet.