Átadták a a Pro Urbe Emlékérmeket
Klézl Teréziának, dr. Szekér Gyulának és dr. Csók Sándornak ítélte oda a képviselő-testület 2015-ben a Pro Urbe Emlékérmet, amelyet hagyományosan az október 23-i ünnepi esten adnak át. Az elismerés annak adományozható, akinek tevékenysége kiemelkedő jelentőségűnek bizonyul a város gazdasági, kulturális és társadalmi fejlődésében.
Klézl Teréz, Paks főkertésze a Kertészeti Egyetem táj- és kertépítészeti szakán diplomázott, ahonnan útja a Tolna Megyei Tanácsi Tervező Vállalathoz vezetett. Ekkor kezdődött máig tartó kapcsolata Pakssal, hiszen ekkor tervezte a polgármesteri hivatal előtti teret, valamint az atomerőmű üzemi területén lévő parkokat. A rendszerváltás után került Paksra dolgozni. Tevékenysége során alakult ki településünk zöldfelületeinek mai képe, s az ő munkáját is dicsérik a városban átalakult játszóterek, a megújult lakótelepi tömbbelsők. Tervezte az ürgemezei tavat és a körülötte elterülő parkerdőt, a szánkózódombot és a játszóteret, melyet a futópálya megépítése tett teljessé. Munkájának köszönhetően kapta meg Paks 2001-ben a Virágos Magyarországért verseny első helyezését, majd az azt követő évben a nemzetközi megmérettetésen az ezüst diplomát.
Dr. Szekér Gyula vegyészmérnökként szerzett egyetemi végzettséget, majd először vegyipari, később nehézipari miniszterhelyettes lett, 1971 és 1975 között nehézipari miniszterként, 1975 és 1980 között pedig már miniszterelnök-helyettesként állt kapcsolatban az atomerőmű beruházással. Beosztásánál, de elsősorban rátermettségénél fogva – mint távlatokban gondolkodó vezetőnek – kiemelkedő szerepe volt a Paksi Atomerőmű létesítéséhez szükséges döntések előkészítésében, és az építés során felmerülő nehézségek elhárításában. Jelentős szerepe volt abban, hogy az ország gazdasági vezetése Paks esetében eltérjen attól a gyakorlattól, mely szerint a nagyberuházások kivitelezői, építői részére ideiglenes szálláshelyek épültek csupán. Paks fejlesztése ugyan nem szerepelt a megyei tervek között, mégis végleges városrész épült minden szükséges kiszolgáló létesítménnyel együtt. A szerkezetében és nagyságában a jelenlegi városképet is jelentősen meghatározó lakótelep megépülése, valamint a település várossá válása az ő határozott kiállásának is köszönhető. Távollétében fia vette át az ünnepi esten a díjat.
Dr. Csók Sándor szülész-nőgyógyász főorvos, melyet 2013 óta gyémánt oklevél is fémjelez. 1962 áprilisában, 33 évesen kapott megbízást a paksi szülőotthon vezetésére. A gólyafészkes házban nem csak paksiak fordultak meg, a környező településekről is érkeztek asszonyok, Csók doktor – ahogyan a helyiek mai napig nevezik – évente 550-600 szülést vezetett le. Ma alig akad olyan család Pakson, melyben ne született volna a doktor úr keze alatt valaki. 1979-ben egy megyei döntés értelmében az intézmény megszűnt, ő szakorvosként folytatta pályafutását, ha hívták, váratlan helyzetekben is helytállt. Több mint negyven évet töltött a pályán. Ma a nyugdíjasok aktív életét éli, közössége népszerű tagja, szívesen vállal közszereplést még akkor is, ha az a festészet világába kalandozik, vagy előadói kvalitásait csillogtatja meg. A Paksi Iparos-és Vállalkozói Kör 2007-ben Lussonium-díjjal köszönte meg munkáját.