Parazita fenyegeti a házikedvenceket
Új betegség, a szívférgesség les a házi kedvencekre, leginkább a kutyákra, macskákra és vadászgörényekre. A szívféreg lárváit a szúnyogok viszik át a vérszívás során egyik állatról a másikra. Az utóbbi néhány évben már hazánkban is voltak megbetegedések, s ha a felmelegedés ilyen ütemben folytatódik, egyre inkább elterjedhet.
A szívférgesség súlyos megbetegedés, könnyen okozhatja négylábú barátaink halálát. Leginkább a kutyákat érinti, de veszélyeztetettek a macskák és a vadászgörények is. A kutya a szívférgesség természetes gazdája, azaz az élősködő lárvái képesek felnőtt férgekké érni és utódokat létrehozni szervezetében, mondta el Dr. Plachy Gábor kisállatspecialista, klinikus szakállatorvos. A szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy több olyan csepegtetős készítmény és nyakörv is kapható, ami hatékonyan védi az állatot a szúnyogok ellen vagy megöli a szívféreg lárváit, de alkalmazásuk sem nyújt százszázalékos védelmet, előfordulhat a megfertőződés. A tünetek: köhögés, fáradékonyság, étvágytalanság, fogyás, előrehaladott állapotban szívelégtelenség és kísérőtünete a hasvízkór jelentkezhet. Minél előbb derül ki a betegség, annál jobb az állat gyógyulási esélye. Jelenleg egy gyorsteszttel, illetve laboratóriumi vizsgálatban lehet diagnosztizálni a fertőzés jelenlétét, aminek elvégzése évente javasolt.
Ha a teszt pozitív, az első lépés az eredmény megerősítése egy újabb vizsgálattal, hiszen a szívférgesség kezelése nagyon kockázatos és drága, tehát biztos diagnózis szükséges. Ha bebizonyosodik a betegség, stabilizálni kell a kutya állapotát, aztán kezdődhet a kezelés, ami egy többlépcsős protokoll. Dr. Plachy Gábor azt is elmondta, hogy a macskákban a szívférgesség lefolyása és kezelése is máshogy zajlik, mint a kutyáknál. Mivel a macska nem ideális gazdaállata a szívférgeknek, a fertőzések egy része magától megszűnik, bár bizonyos károsodásokat hagyhat hátra a cicák légutaiban. A keringési rendszerbe került férgek is okozhatnak tüneteket, köhögést, zihálást, nehezített légzést. A szívférgek a cicák testének más részeire is elvándorolhatnak, leginkább az agyba, a gerincvelőbe és a szembe, ott okozva különböző tüneteket. Amennyiben a felnőtt szívférgek elpusztulnak, a cica szervezetében súlyos komplikációk léphetnek fel, például tüdőgyulladás, tüdőembólia. Sajnos a kutyákban használt gyógyszer macskákon nem alkalmazható, csak támogató és tüneti kezelésre van mód. A vadászgörények kezeléséről jóval kevesebb az információ, de jó hír, hogy náluk alkalmazható a kutyákban használt, felnőtt férgek elpusztítására alkalmas készítmény. Megelőzésre a vadászgörényeknek is ugyanúgy egész évben szükségük van, mint a kutyáknak és macskáknak, a lehetőségekről, illetve a szűrésről kedvencük orvosánál érdeklődjenek a gazdik.