Jó tudni: nyári diákmunka
A nyári munkát vállaló diákok a foglalkoztatás és a közteherviselés szempontjából felnőttnek számítanak. Bejelentésükre, adózásukra – a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével – ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalók esetében, hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Tolna Megyei Adó- és Vámigazgatósága.
Ahogy sajtóközleményükben írják, a diákok szülői engedéllyel 16 éves koruktól dolgozhatnak, de szünidőben a 15 éves tanulók is vállalhatnak munkát, amennyiben általános iskolába, szakiskolába vagy középiskolába járnak. A munkavállaláshoz adóazonosító jelre van szükség, amit a NAV-nál kell igényelni a 16T34-es nyomtatványon. A munkavégzésről szóló megállapodás előtt célszerű a leendő munkáltatót ellenőrizni a NAV honlapján (www.nav.gov.hu/nav/adatbazisok), ugyanis az adóhátralékos, a felfüggesztett, illetve a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató cégeknél kockázatos munkába állni.
A diákmunkával szerzett jövedelem is adóköteles. A személyi jövedelemadó mértéke 15%, amit a bruttó bérből a munkaadó von le adóelőlegként. Ha munkaviszonyban, vagy biztosítást eredményező megbízási jogviszonyban dolgozik a diák, akkor egyéni járulékot is fizetnie kell. A foglalkoztatónak a jövedelemről és a levont közterhekről igazolást kell kiállítania, amire a diáknak szükséges lesz a személyijövedelemadó-bevalláshoz. A közterhek mértékéről itt találnak táblázatot.
Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásos munkaszerződéshez, amely minimum az alapbért és a munkakört tartalmazza. Alkalmi munka és idénymunka esetében ez nem kötelező. A munkakeresésben és munkavállalásban segítséget nyújtanak a diákszövetkezetek, de önállóan is feltérképezhetik a diákok a lehetőségeket.