A Paks II. projekt lehetőség a térség számára

A Paks II. projekt lehetőség a térség számára, hogy megerősítse gazdaságát, növelje megtartóerejét. Nemcsak Paks, nemcsak Tolna megye, hanem az egész ország számára kiemelt jelentőségű az, ami most itt történik – mondta Tolna megye ünnepén, a megyenapon Süli János. A miniszter hangsúlyozta, az évszázad beruházása összefogást, mindennapi cselekvést követel.

A Tolna Megyei Önkormányzat Pakson tartotta idén a Megyenapot, amely a megyei önkormányzat ünnepi közgyűlésével kezdődött. Fehérvári Tamás, a Tolna Megyei Közgyűlés elnöke köszöntötte a résztvevőket, majd Süli János szólt az ünneplőkhöz. A paksi atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter aláhúzta, hogy az évszázad beruházásán dolgoznak, ami mindennapi cselekvést követel. Elmondta, hogy az új atomerőmű építése egyaránt szolgálja a jövő energiaellátásának biztosítását, ennek klímabarát megoldását, illetve a gazdaságélénkítést. Pakson a közeljövőben több ezer új munkahely létesül ennek a beruházásnak köszönhetően. A szakemberek elszállásolásáról, ellátásáról gondoskodni kell. – Hatalmas munka áll előttünk, de ez egyúttal nagy lehetőség is. Célunk, hogy ebbe a munkába bevonjuk a magyar vállalkozókat, a térség vállalkozóit, az itt élőket – húzta alá a miniszter. Hozzátette: A Paks II. projekt lehetőség a térség számára, hogy megerősítse gazdaságát, növelje megtartóerejét.

Süli János miniszter a Pakson tartott Megyenapon. Fotó: Paks II. Zrt.
Süli János miniszter a Pakson tartott Megyenapon. Fotó: Paks II. Zrt.

– Akkor, amikor az évszázad hazai beruházásán dolgozunk, fontos az, hogy együtt gondolkodjunk, együtt cselekedjünk. A két új atomerőművi blokk fogja továbbvinni a jelenlegi blokkok szerepét, és évtizedeken keresztül a hazai energiatermelés bázisa lesz. Azaz mi most együtt, közösen tehetünk az ország biztonságos energiaellátásáért – hangsúlyozta a miniszter. Felhívta a figyelmet arra, hogy az atomerőművek szén-dioxid-kibocsátás-mentesen termelnek villamos energiát, így fontos szerepük van a klímavédelmi célok elérésében. – A kormány célja, hogy 2030-ra 90 százalékban klímasemlegessé váljon az energiatermelés. Ennek eszköze a napenergiaparkok építése és a minél modernebb energiatárolási rendszerek kiépítése mellett a két új atomerőművi blokk megépítése – mondta Süli János.
A paksi beruházásért felelős miniszter, illetve a Paks II. Atomerőmű Zrt. vezetői az elmúlt hetekben több fórumon – a TEIT-napon, a Paks II. Zrt., majd az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. munkavállalói fórumán – ismertették a Paks II. projekt előrehaladásának fontos állomásait, így széles körben értesülhettek a térségben élők arról, hogy elkészült az építkezés számára áramot biztosító transzformátorállomás, elkezdődött a felvonulási területen a beruházást kiszolgáló épületek kivitelezése, jelentős lépések történtek a szakember-utánpótlás terén és zajlik a létesítésiengedély-kérelem műszaki dokumentációjának összeállítása.

A Paks II. interaktív sátra a térség rendezvényein fogadja az érdeklődőket. Fotó: Paks II. Zrt.
A Paks II. interaktív sátra a térség rendezvényein fogadja az érdeklődőket. Fotó: Paks II. Zrt.

Annak érdekében, hogy a projektről minél szélesebb körben tájékozódhassanak az érdeklődők, egy interaktív sátorral bővítette kommunikációs eszköztárát a Paks II. Zrt. A sátor a TEIT-napon, valamint a megyenapon is várta az érdeklődőket, illetve ott lesz a következő hetekben több fesztiválon Paks térségében.

(X)