Vizitben az egynapos sebészeten
Vizitben című sorozatunkban a városban működő egészségügyi alap- és szakellátást mutatjuk be. Ez alkalommal az egynapos sebészetre látogattunk el, ahol dr. Tillmann Zsolt, az egynapos sebészet vezetője és Révészi Andrea diplomás ápoló tájékoztattak a szakrendelés működéséről, a páciensek számára fontos tudnivalókról.
A régebbi időkben egy kisebb műtét esetén is többnapos kórházi tartózkodás várt a betegre, napjainkban azonban már számos beavatkozás egynapos sebészeten is elvégezhető. Ennek az ellátási formának az a lényege, hogy a műtét után csupán néhány órás megfigyelésre van szükség, aztán ha minden rendben van, hazamehet a beteg, és otthon lábadozhat.
Pakson évek óta működik egynapos sebészet, amelyet először egy külsős cég működtetett, majd 2016. április 1-jével átvette a Paksi Gyógyászati Központ. Ahogy korábban írtunk róla, az átvételt követő egy hónapban felújították a részleget – ami a gyógyászati központ központi rendelőintézetének földszintjén található –, elvégezték a szükséges karbantartási munkákat, fertőtlenítést, sterilizálást, és mivel a korábbi üzemeltetőé volt a felszerelés egy része, jelentős eszközbeszerzés is történt. Jelenleg sebészet, nőgyógyászat, urológia, ortopédia és traumatológia szakterületeken végeznek olyan műtéti típusokat, amelyek nagy biztonsággal, rutinszerűen elvégezhetők (nőgyógyászati kisműtétek, sérvműtétek, aranyérműtétek, prosztata hőkezelések, artroszkópos térdműtétek, kisebb kéz- és lábműtétek).
Dr. Tillmann Zsolt, az egynapos sebészet vezetője elmondta, hogy a műtéteket előjegyzés alapján végzik, kizárólag szakorvosi beutalóval. Hozzátette, hogy a koronavírus-járvány miatt most azoknak a pácienseknek, akik nem védettek, 48 óránál nem régebbi negatív PCR-teszttel kell rendelkezniük a műtét napján, illetve vinniük kell egy gyorstesztet, amit helyben végeznek el. – Az egynapos sebészeti ellátás keretében akkor végezhető műtét, ha a páciens általános egészségi állapota megfelelő, a műtét alatt nem várható nagyobb vérveszteség, van a páciensnek telefonja, olyan hozzátartozója, aki haza tudja vinni és otthon felügyelni rá, a lakás- és higiénés körülményei megfelelőek, valamint a legközelebbi kórház harminc percen belül személygépkocsival (mentővel) elérhető – összegzett.
– Ha megkapta a beteg a szakorvostól a beutalóját, be kell jönnie hozzánk, elvégezzük az adminisztrációt, és ellátjuk a szükséges információkkal. Az altatásban végzett műtéteket altatóorvosi, valamint laboratóriumi vizsgálat is megelőzi – ezt már Révészi Andrea diplomás ápoló mondta. Arról is tájékoztatott, hogy az egynapos sebészeten egy műtő és három kétágyas betegszoba van, utóbbiak mindegyikéhez külön fürdőszoba/vécé tartozik. – A helyi érzéstelenítésben végzett műtétek után minimum két órát kell a kórteremben töltenie a betegnek megfigyelésen, ám altatásban végzett beavatkozás után minimum négy óra, illetve a beavatkozás jellegétől függően ennél hosszabb is lehet az időtartam. Ha jól van a beteg, nincs vérzése, fájdalmai, ürített vizeletet, és úgy látjuk, hogy az általános állapota kielégítő, hazaengedjük, a kontroll időpontját a zárójelentésen feltüntetjük – összegzett, kiemelve, hogy kiválóan felszerelt, tiszta, kellemes, szép környezetben, családias légkörben várják a betegeket.
Az egynapos sebészeten állandó, jól összeszokott team dolgozik: dr. Tillmann Zsolt és dr. Dusa Gáspár traumatológia, dr. Prischetzky Ferenc sebészet, dr. Könyves Károly urológia, dr. Kun Attila és dr. Juan Quispe nőgyógyászat, dr. Bősz Ildikó és dr. Rikker Rita aneszteziológus szakorvosok, Révészi Andrea diplomás ápoló, Jantner Ildikó aneszteziológiai asszisztens, Kerekes Andrea és Schmidt Krisztina műtősnők és Guld Szilárd műtőssegéd, perioperatív asszisztens.