Átadták az Arany Rozmaring Díjat a Német nemzetiségi napon
Német nemzetiségi napra várta a lakosságot a Paksi Német Nemzetiségi Önkormányzat május 13-án. A nagy múltú rendezvény keretében adták át a szervezet által alapított Arany Rozmaring díjat, amelyet idén Pápista László vehetett át.
A 23. alkalommal megrendezett német nemzetiségi napra a Táncsics parkba várták a lakosságot. A megnyitón Féhr György, a Paksi Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke és Leber Ferenc, Paks alpolgármestere mondtak köszöntőt.
Féhr György – megköszönve képviselőtársainak és a Csengey központ munkatársainak a rendezvény megszervezésében és lebonyolításában végzett munkájukat – azt mondta, mindannyian azért dolgoztak, hogy idén is a megszokott színvonalon tudják biztosítani a kulturált szórakozást. Hozzátette, a teljes rendezvényt a német önkormányzat saját forrásaiból, önállóan finanszírozta. Kiemelte, közösen ünnepelik meg a Paksi Német Nemzetiségi Hagyományőrző Egyesület jubileumát, a táncosok már tíz éve vesznek részt a helyi németség kulturális és tánchagyományainak megőrzésében, bemutatásában.
Szent István király Imre herceghez írt intelmei közül a hatodikat idézve, miszerint az egy nyelvű és egy szokású ország gyenge és esendő, Leber Ferenc azt mondta, hogy ha Szent István ma élne, akkor bizonyára példaként említené Imre hercegnek a hazánkban élő német nemzetiséget. – Ez a második legnagyobb kisebbség Magyarországon, népszámlálási adatok alján 1990-ben 30 ezren mondták magukat a német nemzetiséghez tartozónak. Ez a szám, mint tudjuk, messze a valós adat alatt volt, többféle félelemtől vezérelve. Húsz év elteltével azonban már közel 132 ezer főt regisztráltak. A számok egyértelműen arra utalnak, hogy a német nemzetiség tagjai az elmúlt húsz évben egyre tudatosabban vállalták a német kisebbséghez való tartozást. Ezek voltak az országos adatok, de lokálisan, a város számára is nagyon fontos, hogy a népesség ezen része nemes értékekre támaszkodik, aktív gazdasági és kulturális életet folytat, kisebbségként pedig céltudatosan önszerveződő – mondta. Kiemelte, fontos, hogy rendezvényeik – itt jegyezte meg, hogy maga is ennek a közösségnek a tagja – szervesen illeszthetők a honi programok sorába. Stabilitást és derűt árasztanak. Zárógondolataiban azt mondta: évek óta biztos, hogy ha május, akkor Pakson, a hónap közepén esedékes a német nemzetiségi nap. Mind városunk fényét emeli, amit ma, itt megélhetünk.
A színpadi programban felléptek paksi általános iskolák diákjai, valamint a Paksi Napsugár Óvoda Szivárvány és Süni csoportjai, a Hímesházi Sonnenblumen Kórus Stimmungsparade című színes, szórakoztató programjával, a Paksi Német Nemzetiségi Hagyományőrző Egyesület tánccsoportja, valamint a Roger Schilling Fúvószenekar.
Hagyományosan ezen a rendezvényen adják át a Paksi Német Nemzetiségi Önkormányzat elismerését, az Arany Rozmaring Díjat, amit a német nemzetiségi kultúra és emberi kapcsolatok ápolása, fejlesztése érdekében végzett közéleti tevékenység elismerésére alapított a szervezet, és először 2010-ben adták át. A kitüntetést 2023-ban Pápista László vehette át.
Ahogy a méltatásban elhangzott, Pápista László 1949. február 2-án született Dunakömlődön, egy fiatal magyarországi német család legidősebb gyermekeként. Tízéves volt, amikor harmonikát fogott a kezébe, azóta munkálkodik felmenői zenei örökségének megőrzésén, a hazai németség kultúrájának megóvásán, gazdagításán. Tizennégy éves volt, amikor csatlakozott az első zenekarhoz, melyet több is követett. Jelenleg is tagja az 1991 májusában alakult Roger Schilling Fúvószenekarnak, melyhez a megalakulást követő év elején csatlakozott. Az 1994-ben létrehozott Német Zenebarátok Egyesületének két cikluson át elnökhelyettese volt. Az 1998-ban megválasztott első Paksi Német Nemzetiségi Önkormányzat munkájában képviselőként vett részt, amit két cikluson át tartó aktív szerepvállalás követett. Ötven év kiemelkedő zenei munkássága elismeréseként 2011-ben Zenei Aranydiplomát kapott a Magyarországi Német Ének-, Zene és Tánckarok Országos Tanácsától.
Ahogy az már hagyomány, a német nemzetiségi önkormányzat idén is vendégül látta a nyugdíjasokat egy-egy korsó sörre. A rendezvényre idén is elhozta ételeit a dunakömlődi sváb Ízőrző Porta. A napot bállal zárták, ahol a Kierkrain Zenekar zenélt.