Jó napot, mi újság? – Árokszállási Eszter
Árokszállási Eszter, a Paksi Vak Bottyán Gimnázium matematika-fizika szakos tanára, tudományos publikációk szerzője, számos díj és kitüntetés birtokosa. Elismeréseinek gyűjteménye egy újabbal gyarapodott a közelmúltban, a Szekszárdi Tankerületi Központ Kiváló Pedagógusa elismerést vehette át pedagógusnap alkalmából.
Árokszállási Eszter Szolnokon született, Tápiógyörgyén, majd Tápiószelén nőtt fel. Úgy véli, hogy édesanyjától örökölhette matematikai érzékét, aki ugyan csak hat osztályt végzett, de amikor a kislánya elakadt egy-egy példa megoldásával, addig-addig nézegette, gondolkodott rajta, amíg segíteni nem tudott neki. Az édesanya kitartását mutatja, hogy később továbbtanult, szakács képesítést szerzett. Árokszállási Eszter a nagykőrösi gimnáziumba járt, és bár a sport és az irodalom is nagyon érdekelte, továbbtanuláskor mégis a matematika-¬fizika szak mellett döntött. A Szegedi József Attila Tudományegyetemen szerzett diplomát, ott érezte, tapasztalta meg, hogy nem szabad, hogy gyomorgörcsig menő stressz legyen a tanulás, hiszen annyi szépsége van a matematikának. A mezőberényi kéttannyelvű gimnáziumban kezdett tanítani, gyermekeik születése után költöztek férjével Paksra, és mindketten akkori nevén az Energetikai Szakközépiskolában helyezkedtek el. Esztert 2001-ben a Vak Bottyán gimnáziumba hívták tanítani, elfogadva az invitálást, ott folytatta szakmai pályafutását.
Tanári hitvallása, hogy nincs tehetségtelen diák és a matematikának annyi oldala van, hogy mindenki megtalálhatja benne a számára érdekeset. Van, aki a térszemléletben, van, aki a kézügyességben, a játékosságban vagy a képletek elsajátításában jó. – A fizika nehezebb, mert ott a valóságot kell átültetni a képletek világába – tette hozzá a tanárnő, akinek nevére keresve az interneten, számtalan találat jön: Eszter publikációi. A tanárnő a problémamegoldó gondolkodást, ezen belül a kombinatorikát kutatta. Azt mondja, hogy a kombinatorikával lehet a legjobban elvarázsolni a tanítványokat. Tapasztalatai szerint a diákok nagyon szeretik például a gráfokat. Központi téma volt számára a gondolkodás fejlesztése, foglalkozott az okostelefonokban rejlő tanítási-tanulási lehetőségekkel. Kutatta a reprezentációs szinteket, a szintek tudatos váltakozását a tanulásban. Megjegyezte, hogy kutatói munkájában is az inspirálta, hogyan segíthet a gyerekeknek abban, hogy a lehető legkönnyebben megértsék és el tudják sajátítani a tananyagot.
Árokszállási Eszter munkáját az országban egyedüliként kétszer is elismerték Ericsson-díjjal, Paks Város Önkormányzata a Gyermekeinkért kitüntetést adományozta neki. Mint mondja, mindegyik díjára büszke, az pedig, hogy a szűkebb közösség, akikkel nap mint nap találkozik is megbecsüli, kincset érő.
Eszter elhagyja a katedrát, idén nyugállományba vonul. – Van, mikor az ember egy hosszú út után elfárad és leül a célban, így érzem most magam. Annak örülök, hogy végigvihettem az osztályomat, akiket most érettségiztettem, nyugodt szívvel engedtem őket útjukra. Kicsit pihenek most, aztán elképzelhető, hogy valamikor tanítok majd még, és a tudományos pályámat is folytatni fogom – emelte ki.
Beszélt arról is, hogy férjét, Árokszállási Tibort, aki a Nemzetközi Magyar Matematika Verseny főszervezője volt Pakson, 2017-ben elveszítette, ez nehéz időszak volt számára. Fiaik, Zoltán és László, mindketten Budapesten laknak. Eszternek három unokája van, akik közül a két fiú egészen biztosan örökölte a nagymama matematikai érzékét. Hétvégeken elutazik hozzájuk, egyébként pedig sokat sétál és olvas, újabban hangoskönyveket hallgat. Irodalmi élményeiről szívesen beszélget a körülötte lévőkkel, legutóbb azt vitatta meg kollégáival, hogy milyen nagyszerű novellákat írt Ady Endre.