Mindig számolni kell a mustgázveszéllyel

Az ősz a szüret, a borkészítés időszaka, melynek jellemző veszélyforrása a mustgáz. Évről évre több alkalommal riasztják miatta a tűzoltókat, és nem múlik el esztendő tragédia nélkül. A Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Tolna Vármegyei szervezetével, a Mentőszolgálattal és a Szekszárdi Borvidéki Tanács elnökével közösen hívta fel a lakosság figyelmét sajtótájékoztatón arra, hogy a balesetek elkerülése érdekében milyen megelőző óvintézkedéseket tegyenek meg a környezetükben.

Fotó: Tolna VMKI

Bősz Adrián, a Szekszárdi Borvidéki Tanács elnöke személyes tapasztalatát osztotta meg a sajtó képviselőivel. Arról beszélt, hogy nem lehet elégszer felhívni a figyelmet a mustgázra, mint potenciális veszélyforrásra. Évekkel ezelőtt ő maga is tapasztalta a mustgáz alattomosságát, amikor a feldolgozó helyiséghez közeli irodában munka közben azt vette észre magán, hogy egyre fáradtabb, álmosabb, majd a friss levegőn ezek a tünetek elmúltak. Kiemelte, hogy soha ne végezzék rutinból a feladatokat, mindig elég időt kell szánni a pince vagy feldolgozó alapos átszellőztetésére.

Vendégh Edit, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Tolna vármegyei szervezetének elnöke felhívta a figyelmet, hogy egyéb gyümölcsök erjedésekor, sőt a különböző terménytárolók, silók környékén, például a kukoricában található keményítő erjedésekor is hasonló jelenség megy végbe, így ezeken a területeken is számolni kell az oxigénhiányos állapottal. Mindenki igyekezzen figyelmeztetni az ismerőseit ezekre a veszélyforrásokra, minél több helyen osszák meg az elhangzott információkat. Fokozott elővigyázatossággal járjanak el abban az esetben, ha gyermek is tartózkodik a környezetükben, ugyanis az adott helyiséget alulról megtöltő szén-dioxid, először az alacsonyabb rétegekből szorítja ki a levegő oxigénjét.

Kis-Nagy Gyula, a Szekszárdi Mentőállomás vezetője is a megelőzés fontosságát hangsúlyozta. Kiemelte, hogy a gyertya használatakor is megfelelő körültekintésre van szükség. Sok esetben hamis biztonságérzetet nyújthatnak ezek az eszközök. Mindig legyen egy olyan személy, aki tisztában van a hollétünkkel kapcsolatban, de sose feledjük, hogy egy esetleges mentésre érkező egységre adott esetben hosszú perceket kell várni. A mentőszolgálat munkatársainak köszönhetően a jelenlévők egy újraélesztési bemutatót is megtekinthettek, valamint a sokak által ismert 112 segélyhívó szám helyes használatára is felhívták a figyelmet.

Dr. Hábermayer Tamás tűzoltó ezredes, vármegyei igazgatóhelyettes csatlakozva az előtte szólókhoz, a mérgezések megelőzésének lehetőségeire hívta fel a figyelmet, melyek közül a legfontosabb a megfelelő szellőztetés. Elmondta, hogy a mustgáz nem más, mint a must erjedése során keletkező szén-dioxid, ami egy színtelen, szagtalan, a levegőnél nehezebb gáz, és ezen tulajdonságánál fogva alulról kezdi el megtelíteni a helyiséget. Az öngondoskodás szerepét is hangsúlyozta, elmondta, hogy a beavatkozó egységeknek percekbe telik, amíg a mentendő személy segítségére érkeznek, feltéve hogy a 112-es központi segélyhívó szám tárcsázása idejében megtörtént. Felhívta a figyelmet, hogy a mentőegységek is egyéni védőfelszerelésekben közelítik meg a mentendő személyt, és minden esetben csoportosan, rajokban hajtják végre a beavatkozásokat.

Az ország több pontján megkezdődött már a szüret, máshol készülnek rá, a korai érésű szőlők esetében már a mustot érlelik a pincékben. Annak érdekében, hogy ne történken tragádia, illetve csökkenjen a mustgázzal kapcsolatos riasztások száma, mindenki aki érintett a tájékoztató alkalmával említett területek bármelyikén, igyekezzen kellő figyelmet szentelni a környezetének.

Forrás: tolna.katasztrofavedelem.hu