Száz országból mintegy 25 ezren vettek részt a nemzetközi vetélkedőn
A Roszatom november 10-én, a tudomány világnapja alkalmából immár ötödik alkalommal rendezte meg nemzetközi online tudományos vetélkedőjét, a Globális Atomkvízt, amely azt kívánta bemutatni, mire használható az atomenergia az élet különböző területein. A vetélkedő idén online és offline is zajlott, összesen 25 ezren vettek részt rajta 100 országból, köztük Magyarországról (összehasonlításképpen: 2023-ban 60 országból még csak 10 ezren vettek részt rajta).
A Globális Atomkvíz oktatási projekt évről évre bővül, egyre több ország vesz részt benne. Idén először orosz tudományos és kulturális központok is csatlakoztak a projekthez. A verseny központi helyszíne idén a több mint 200 orosz és külföldi hallgatónak helyet adó új kulturális és oktatási tér, az Art Polytech volt, amelyet a Moszkvai Politechnikai Egyetemen hoztak létre.
A népszerű tudományos vetélkedő formátumának köszönhetően nemcsak arra ad lehetőséget, hogy mindenki próbára tegye magát, hanem arra is, hogy új ismereteket szerezzen arról, hogyan használható a békés atom az élet különböző területein. A résztvevők 25 különböző témájú és nehézségi fokú kérdésre válaszoltak. Például arra, hogy lehetséges-e használni a csillagok energiáját itt, a Földön? Hogyan lehet megfejteni az ősi piramisok és vulkánok titkait anélkül, hogy a közelükbe kerülnénk? És miért különösen értékes az atomerőművek hője a trópusokon, ahol amúgy is meleg van? A vetélkedő ötödik évfordulójának tiszteletére öt csoportot alkottak a kérdések, amelyek mindegyike a nukleáris alkalmazások valamely fontos területét érintette: zöld energia, orvostudomány, tudomány, közlekedés és ipar, valamint agráripar. A projekt honlapján lévő infografikák a nukleáris technológiák különböző alkalmazási területeit szemléltették.
Az online kvíz 100 nyertesének listáját legkésőbb 2024. november 22-ig teszik közzé a quiz.atomforyou.com oldalon. A nyertesek exkluzív nyereményei: egy képes atompuzzle, amely nem csupán egy fejtörő, hanem lehetőség az atomtechnológia alkalmazásainak megismerésére az űrhajóktól a csúcstechnológiás gazdálkodásig. Három nyertes pedig különdíjat kap, egy oroszországi utazást.
Forrás: a Roszatom közleménye