Dr. Sátor Vera: Jegyzőként a vezérelveim a törvényesség, az objektivitás, a pártatlanság

– Hatalmas megtiszteltetés, hogy Paks város jegyzője lehetek. Örömmel tekintek az elkövetkezendő időszak elé, és sokáig kívánom a várost szolgálni – mondta hivatalba lépésekor dr. Sátor Vera, aki október 15-től tölti be ezt a státuszt. Az újonnan kinevezett hivatalvezetőt a munkájáról, a jelen és a jövő feladatairól kérdeztük.

Fotó: Babai István

– 2021. április 1-jétől dolgozott aljegyzőként, főként közigazgatási feladatai voltak, többek között jogszabálykutatás, hatósági tevékenység, jegyzői titkársági tevékenység szakmai irányítása, testületi ülés anyagainak előkészítése, szervezeti és működési kérdések, szerződések jogi ellenjegyzése, és a választási iroda vezetőhelyettese. Ez a feladatkör bővült most?

– Nem a korábbi feladatköröm bővült, hanem nagyobb léptékű a feladat. Egy teljes hivatali apparátus vezetése, szakmai hátterének biztosítása, emellett a polgármester és a képviselő-testület számára szakmai háttérbázis nyújtása, és nem utolsósorban a jegyzői hatósági jogkörök gyakorlása, természetesen mindez a munkatársak segítségével.

– Magasabb beosztás, nagyobb léptékű feladat. Nagyobb felelősség is?

– Sokszorosan nagyobb felelősség. A közigazgatás sajátossága az egyszemélyi felelős vezetés. Végső soron a polgármesteri hivatal munkatársainak minden szakmai lépéséért a jegyző felelős.

– Ön hogyan kíván jegyzőként dolgozni, milyen elvek mentén, mit kiemelten szem előtt tartani?

– Az én vezérelveim a törvényesség, az objektivitás, a pártatlanság. Egy jegyző számára bármilyen ügyről is van szó, nem lehet más út, esetleg könnyebb út, csak az egyenes.

– Várható-e valamilyen nagy kihívás? Például említette már a kinevezésekor a hivatali struktúra átalakítását.

– A hivatali struktúra átalakítása már a mindennapjaim része. Egy ekkora szervezet esetében ez is csapatmunka kell, hogy legyen. A városvezetőkkel, a képviselő-testülettel, a hivatali vezetőtársakkal közösen végrehajtandó feladat, de úgy, hogy az ügyfelek kiszolgálása folyamatos legyen, és mindemellett a lehető legemberségesebben, mégis a leghatékonyabban történjen az átalakítás. Ez most a legnagyobb kihívás. De nemcsak a hivatal tekintetében történnek jelentős döntések mostanában a képviselő-testületi üléseken, hanem az önkormányzat intézményei, gazdasági társaságai és költségvetési szervei kapcsán is. Ezekhez pedig elengedhetetlen a szakszerű törvényességi háttér biztosítása.

– A hivatali átszervezést illetően mi a cél, hol tart ez a munka, ez a folyamat?

– A cél a hatékony és gazdaságos működés a szakmai színvonal megőrzése, sőt növelése mellett. A folyamat két héttel ezelőtt kezdődött és még ebben az évben befejeződik.

– Nincs egyedül a mindennapi hivatali ügyek intézésében, november 1-től Losoncziné dr. Baranyai Eszter személyében aljegyző is dolgozik a hivatalban. Milyen közös munkára készülnek?

– Eszter nagy segítség nekem. Mind szakmailag, mind emberileg mellettem áll és támogat a munkámban. Ha nem is ilyen szoros szakmai kapcsolatban, de pályafutásunk során folyamatosan segítettük egymás munkáját. Hasonló a szakmai hitvallásunk, és mindketten ízig-vérig köztisztviselők vagyunk, alapvetően közjogi érdeklődéssel, „közigazgatási vénával”. A kettőnk közötti pontos feladatmegosztást a hivatali átszervezéshez kapcsolódóan fogjuk véglegesíteni.

– Kell-e, van-e, lesz-e más szakember? Ha igen, miért?

– Eszterrel mindketten közigazgatási szakemberek vagyunk – bár jogi végzettséggel –, a szakmai múltunk és a jelenlegi feladataink is egyértelműen közigazgatási jellegűek. A klasszikus jogászi feladatokban számítunk munkatársaink segítségére. Egyetlen vezető sem vezető a csapata, a szakmai hátországa nélkül, ezért, bár hatáskörgyakorlóként a jogszabályokban a jegyző van nevesítve, a hivatal különböző szakterületeken jártas köztisztviselőire is kell támaszkodnia. Természetesen vannak olyan speciális szaktudást igénylő jogi ügyek, ahol az önkormányzatnak külső szakember bevonására van szüksége.

– Hogyan éli meg szakemberként, emberként ezeket a kihívásokat, feladatokat?

– Száznyolcvan fokos fordulatot vett az életem, bár látszólag csak annyi történt, hogy eggyel feljebb léptem a ranglétrán, és átköltöztem ugyanazon a folyosón egy másik irodába. Egyelőre még a feldolgozási fázisban vagyok, hiszen a pozitív stressz is stressz. Ez most egy hullámva­sút: boldog vagyok és motivált, de egyúttal meg is vagyok illetődve a feladat nagyságától és komolyságától. Várom, hogy az új szervezeti struktúra kialakítását követően kialakuljon egy napi rutin, ami kiszámíthatóbbá teszi a hivatal és benne a munkatársak mindennapjait is.