Paks II. beruházás: módosulhatnak a feltételek
Törvénymódosítással kívánja a kormány megteremteni annak a lehetőségét, hogy a Paks II. beruházásra vonatkozó EPC szerződést indokolt esetben módosítsák. A kivitelezési ár emelkedhet, és egyéb szerződéses paraméterek is módosulhassanak annak érdekében, hogy a projekt megvalósuljon.
A Paks II. beruházás „meghiúsulása nagyobb kárt okozna, mint annak esetlegesen módosult feltételekkel történő befejezése”, ezért megteremti a kormány annak a lehetőségét, hogy a kivitelezési szerződésben rögzített 12,5 milliárd eurós árat meg lehessen emelni, és az egyéb felmerült műszaki szempontok miatt is módosítani lehessen a kivitelezési szerződést – írta meg a portfolio.hu a parlament oldalán található törvénymódosítási javaslatra hivatkozva.
Mint írják, annyira fontos a kormánynak a Paks II. beruházás energiaszuverenitási, fenntarthatósági és ellátásbiztonsági szempontok miatt, hogy ez felülírja a menetközben felmerült egyéb gazdasági, költségvetési, geopolitikai szempontokat, amelyek késleltették és drágították a projektet. A tíz éve született eredeti törvény kiegészítésének lényege, hogy a magyar kormány felhatalmazása esetén a beruházás megrendelője – a Paks II. Zrt. – az orosz fővállalkozó Roszatommal egyeztetve az eredeti fővállalkozási szerződés tartalmától függetlenül növelheti a kivitelezési árat, vagy megváltoztathat
egyéb paramétereket.
A 2015. évi VII. törvény 3. §-át ezzel egészítené ki a kormány: „A létrejöttének napjától számított tíz év elteltét követően a Beruházás megvalósítására vonatkozó fővállalkozási szerződést (a továbbiakban: EPC szerződés) a tulajdonosi jogokat gyakorló szervezet előzetes hozzájárulásával a Megrendelő úgy is módosíthatja, hogy az EPC szerződés feltételeinek, illetve ellenértékének megváltoztatásakor – a hatályos EPC szerződésben foglaltaktól függetlenül – elsődlegesen a Beruházás megvalósítását késleltető, hátráltató bármely körülmény elhárításához fűződő érdeket, vagy az EPC szerződés megkötésétől eltelt időtartam vagy más, a Beruházást közvetlenül, illetve – a Fővállalkozó vagy az alvállalkozó tevékenységét érintően – közvetett módon hátrányosan befolyásoló hazai vagy nemzetközi gazdasági hatás következtében az EPC szerződésben meghatározott ellenérték növelését indokoló, Fővállalkozó által bemutatott vagy a Megrendelőnek más módon tudomására jutott körülményt veszi figyelembe.”
Azaz – mivel a törvény 2015. március 27-én lépett hatályba, így annak tíz éves leteltével – jövő tavasszal történhet meg ténylegesen a fővállalkozói szerződés módosítása. Ez – mint a portfolio.hu fogalmaz – nem lenne derült égből a villámcsapás, hiszen a tíz évvel ezelőtt elképzelt gazdasági és inflációs pályához képest sok minden változott, és csúszások is bekövetkeztek részben az Európai Bizottság állami támogatásról szóló jóváhagyásának két éve, részben a COVID-járvány, részben az orosz-ukrán háború és a szankciós környezet miatt. – A jövő tavasszal várható kivitelezési szerződésmódosítás éppen a februárra tervezett első betonöntést követné, így tehát még inkább „bebetonozná” a kormány azt, hogy a Paks II. projekt megvalósulhasson – fogalmaz a portál.
A törvényjavalat célja azon lehetőség megteremtése, hogy a Paksi Atomerőmű kapacitásának fenntartásával kapcsolatos két új 5-6. atomerőművi blokkok tervezésére, beszerzésére, létesítésére, üzembe helyezésére és üzemeltetésére irányuló beruházás megvalósítása továbbra is zökkenőmentesen történhessen.
A részletes indoklás szerint a kormány lehetőséget kíván nyújtani a megrendelőnek arra, hogy a lakosság alapvető villamosenergia-ellátásának biztosítása érdekében a tulajdonosi jogokat gyakorló szervezet előzetes hozzájárulásával a fővállalkozási szerződést módosítsa. Mindezt annak érdekében, hogy „a gazdasági és nemzetközi helyzetben bekövetkezett változások beruházást érintő hátrányos hatásai elháríthatóak legyenek oly módon, hogy az ellenérték és a módosítás egyéb feltételeinek meghatározása során csak a törvényben meghatározott szempontok legyenek mérvadók, minden egyéb körülmény mérlegeléstől függetlenül”.