Pakson találtak otthonra
Diána nyíregyházi lány, cserediákként, ösztöndíjasként élt több helyen a világban, Paksra szinte egyenesen a kanadai Vancouverből költözött. Alexander Oroszországban élt, ott kezdte nukleáris ipari pályafutását, és Litvániában is dolgozott, mielőtt a Paks II. projektbe hívták. Pakson találtak egymásra és otthonra.
Shpin-Rusin Diána Nyíregyházán nőtt fel. Habár a vezetékneve – Rusin – azt sugallja, nincs orosz felmenője. A nyelvet viszont kiválóan beszéli, így ő segít tolmácsként a férjével való kommunikációban. A beszélgetés egyes pontjainál Szása – Shpin Alexander – mosolya jelzi, hogy már egészen jól ért magyarul. Mókás, ahogyan Dia huncut mosollyal fordítja a kettejük találkozására, kapcsolatukra vonatkozó diskurzust. – A magyar nők talpraesettebbek, okosabbak, szemmel láthatóan életvidámabbak, mint az oroszok – szögezi le Szása. Tekintete elárulja, nagyon büszke feleségére. – Tíz év van közöttünk. Szoktam mondani, hogy én mindig fiatal felesége leszek – nevet Dia, s férje már kész is a válasszal, ez a helyzet őt is mindig fiatalon fogja tartani.
Dia a Debreceni Egyetemen végzett orosz bölcsészként. – 18 évesen nem igazán tudtam, mit tanuljak, ezért elmentem az egyetem nyílt napjára, és annyira megtetszett, hogy jelentkeztem – mondja. Valójában inkább képzést választott, mint hivatást.
– Nagyon bejött. Életem legjobb döntése volt. Nagyon jól érzem magam Pakson. Fiatalkorom ellenére sok helyen éltem már, de mindenhol volt egy kis hiányérzetem. Most először nincsen – szögezi le.
– Akkor még nem ismertem Szását, de itt volt először, hogy nem kerestem semmit, nem éreztem, hogy valami még hiányzik – fűzi tovább gondolatait. Erasmus programmal, cserediákként, majd a Nemzetpolitikai Államtitkárság ösztöndíjasaként többfelé megfordult a világban. Utóbbinak hála például Kanadában, Vancouverben töltött hét hónapot. Paksra barátnője meghívására jött, Szását is ő mutatta be neki. Szerelem volt első látásra, mondják egybehangzóan. – Tudtam, hogy az orosz férfiak gavallérok, s ez be is igazolódott, mert egy nagy csokor virággal érkezett – idézi fel férjére mosolyogva. Szása útja Litvánián keresztül vezetett Paksra az oroszországi Balakovóból. Az ottani atomerőmű vezető reaktorirányító mérnöke volt. Vonzó volt, hogy egy Európában megvalósuló, nemzetközi projektbe hívták, ezért örömmel vállalta, hogy részt vegyen a Paks II. projektben, de Paksról nagyon keveset tudott. – Tulajdonképpen semmit – teszi hozzá nevetve. Most viszont ő is egy véleményen van feleségével, s állítja, száz százalékban a helyén van itt. – Minden rendben – mondja magyarul. A munkáját szereti, de nagyon sok a feladat, nincs megállás, szinte csak a változás állandó, amihez nehéz alkalmazkodni. Az ASE magyarországi fióktelepén dolgozik az Engedélyezési Feltételek Végrehajtásának Ellenőrzéséért és Engedélyezés Támogatásáért Felelős Főosztály vezetőjeként. Hat éve, 2018-ban érkezett, s bár igazán jó véleménnyel van a magyar hölgyekről, sohasem gondolta volna, hogy magyar felesége lesz. Diát 2021-ben ismerte meg, a polgári esküvőt Pakson tartották 2023 áprilisában, a templomit pedig Nyíregyházán, ahol természetesen a paksi kollégák, barátok is ott voltak. – Sok fiatal dolgozik a projekten, jó a közösség, hamar megtaláltuk a közös hangot – veszi át a szót Dia, aki HR szakterületen dolgozott szintén az ASE-nél. Míg férje igyekszik heti két-három alkalommal részt venni karateedzésen, addig ő most elsősorban kilenc hónapos kisfiukról, Demidről gondoskodik. Egyre több fiatal édesanyával kerül kapcsolatba, barátságba, ennek nyomán véleménye csak megerősödött, jó közösség van Pakson, jó itt élni. – Paks családalapító város. Gyermeknevelésre kiváló. Tiszta, biztonságos, minden elérhető kényelmesen babakocsival gyalogosan – fogalmaz.
Csatlakozik hozzá Szása is, aki elismeri, nagyobb városra, több programra vágyott, de Paksot szereti, és életének mostani periódusában jobbat el sem tudna képzelni.
Nyáron családja meglátogatta őket Oroszországból, Dia rokonai is jártak náluk, mindenki osztja ezt a véleményt. S hogy milyen a két kultúra találkozása egy családon belül? Nem lepnek meg a válasszal: az előnyöket ötvözik. Így lesz ez a közeljövőben is: megünneplik a karácsonyt magyar szokások szerint, de már készül a Liget lakópark közössége arra, hogy együtt ünnepeljenek orosz hagyományok szerint.
Miközben búcsúzunk, Dia még elárulja, hogy Szását családja is imádja, egy csapásra befogadták. Amikor – már családtagként – édesanyja először köszöntötte fel, úgy fogalmazott, hogy sok boldogságot kíván annak a férfinak, aki mellett a lánya otthonra talált Pakson…