Valaha szomszédok voltunk – Megemlékezés Pakson
Megemlékezést tartott a Holokauszt 80. évfordulója alkalmából a Magyarországi Autonóm Ortodox Izraelita Hitközség november 25-én a Paksi Pákolitz István Városi Könyvtárban. Az eseményen beszédeket hallgathattak meg a meghívottak, köztük a Paksi Vak Bottyán Gimnázium tanulói. A megemlékezést követően a résztvevők az Imre utcai izraelita temetőbe látogattak el.
– Ma nemcsak emlékezni, hanem emlékeztetni jöttünk ide, a valamikori paksi polgárokra, azokra a szomszédokra, akik részesei voltak a város életének – ezekkel a szavakkal nyitotta meg Keszler Gábor, a Magyarországi Autonóm Ortodox Izraelita Hitközség elnöke azt a megemlékezést, amelyet a hitközség szervezésében tartottak a Pákolitz István városi könyvtárban. A Valaha szomszédok voltunk című országos programsorozat keretében tartott eseményen elhangzott: Paks a múltban országos szinten is jelentős ortodox zsidó közösséggel rendelkezett. Világszerte jelentős volt a jesivája (tanháza), ahol zsidó fiatalok tanultak. Keszler Gábor elmondása szerint a paksi rabbik könyveit a mai napig tanítják a világ számos tanházában.
A rendezvényen részt vett dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke, aki a megemlékezés fontossága mellett az előre tekintés jelentőségére hívta fel a figyelmet. Fontosnak tartja a fiatal generációk felvilágosítását arról, hogy az elmúlt 130 évben miként fejlődött ez a város – többek között a zsidók részvételével –, másrészt tudják azt, hogy 80 évvel ezelőtt ebben a városban és ebben az országban mi történt.
Heringes Anita, Paks polgármestere kiemelte: a Paksi Deák Ferenc Egyesület mindig fontosnak tartotta, hogy az egykori zsinagógánál, a mai könyvtár épületén elhelyezett táblánál megemlékezzenek a vészkorszakban elhurcoltakról. Megerősítette ő is: nagyban köszönhető a zsidó lakosságnak Paks főutcájának képe. Fontosnak tartja, hogy minél többet beszéljünk a vészkorszakról, amely több generáción keresztül olyan borzalmat szült, hogy a ma élő zsidó származású emberek sem mernek róla beszélni. Ezért érezniük kell, hogy velük együtt érzünk, ehhez pedig beszélnünk kell ezekről az eseményekről, tette hozzá. A polgármester hangsúlyozta: Paks önkormányzata a jövőben is szem előtt tartja a megemlékezés és a holokausztról szóló társadalmi beszéd jelentőségét.
A rendezvényen részt vettek a Paksi Vak Bottyán Gimnázium tanulói, valamint Kürtösi Krisztián római katolikus plébános, Lenkey István református lelkész és dr. Németh Zoltán, a paksi Hit Gyülekezete vezetője. Paskesz Zeev rabbi arról beszélt, hogyan próbálták a zsidók egymásban tartani a hitet még a halál küszöbén is. Végül a megemlékezők kilátogattak az Imre utcai izraelita temetőbe.