Az év legérzelmesebb időszaka – túlélési tippek 1.
Az adventi hangulat áradása előtt szeretnénk emlékeztetni, hogy a karácsonyi és a téli időszaknak számos veszélye van. Itt most nem elsősorban a hideg idő miatti lehetséges megfázásra, a túlzott kalóriabevitel fenyegetésére, az alkohol okozta egészségügyi kockázatokra vagy a csúszós utakon elesésre gondolunk, és a készülődés miatti stressz és egyéb érzelmi veszély sem az emlékeztetőnk témája.
Tűzeset nem csak télen van, a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság statisztikája alapján idén november 19-ig tizenhárom alkalommal vonultak tűzesethez a tűzoltók, amelyből nyolc szabadtéri tűzeset volt, kettő alkalommal gépjármű gyulladt ki, három esetben lakóépületben csaptak fel a lángok. A kevés számú paksi lakóépület nem tűnik soknak, de az érintettek számára százszázalékos nehézséget jelentett.
A téli fűtési szezon egyik veszélye a kéménytüzek. – A kémények ellenőrzését és tisztítását magánszemélyeknek ingyen végzik a kéményseprők, viszont időpontot kell foglalni. Aki fával vagy egyéb szilárd tüzelővel fűt, annak évente, aki pedig gázzal, annak kétévente érdemes igénybe vennie az ingyenes kéményellenőrzést. Azoknak, akik most szeretnék ellenőriztetni a kéményüket, előfordulhat, hogy várniuk kell, mert ilyenkor leterheltebbek a kéményseprők – tájékoztatott Köves Péter tűzoltó főhadnagy, a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
A fűtés másik kockázata a szénmonoxid jelenlétéhez kapcsolódik. A Paksi járásban három alkalommal vonultak a tűzoltók ilyen jellegű eseményekhez. Bölcskén két alkalommal egy-egy fürdőszobában, míg Dunaszentgyörgyön egy folyosón telepített eszköz jelezte, hogy megemelkedett a mérgező gáz koncentrációja. Pakson tavaly májusban volt egy tragikus kimenetelű baleset, egy nyílt égésterű szieszta kályha magas szén-monoxid-koncentrációt okozott. Az elővigyázatosság állandó és automatikus szellőzést ír elő, és érdemes otthonra szén-monoxid-érzékelőt is vásárolni, és azt a fűtőeszköztől egy-másfél méterre, fejmagasságba elhelyezni.
Az adventi időszak hagyományosan a fényről és a tűzről szól. Hogy az ünnepi hangulat ne csorbuljon, folyamatba épített odafigyelés és óvatosság indokolt, az érzelmi túladagolásba pedig merészen belevághatunk.
[Lenke]