Új, többkötetes monográfia készül Paks történetéről a kezdetektől a második milleniumig
A Paksról írt legutóbbi monográfia 1977-ben jelent meg Németh Imre és szerzőtársai tollából. Dr. Fazekas Ferenc, a Paksi Városi Múzeum igazgatója szerint közel ötven év elteltével a Paks történetére vonatkozó levéltári, tárgyi források, régészeti emlékek gyarapodtak, emellett a város földrajzára vonatkozó ismeretek is bővültek. A város történetére vonatkozó források jelentős részét jelenleg a Paksi Városi Múzeum őrzi. Paks Város Önkormányzata támogatásának és a Paksi Települési Értéktár Bizottsággal való együttműködésnek köszönhetően ezért az új monográfiasorozat megvalósítása elérhető közelségbe került. A múzeumigazgató úgy látja, nagyon izgalmas jelenség, ahogyan a nagyközség egy szocialista iparvárossá alakult át, annak minden településszerkezeti, társadalomtörténeti változásával együtt. A 20. századi átalakulás mellett az azt megelőző régészeti-történeti korszakok is fontosak a város fejlődése szempontjából.
Mint mondta, az új monográfia a tervek szerint több kötetben jelenne meg, Paks története és kultúrája a kezdetektől a második millenniumig címmel.
A Német Nemzetiségi Önkormányzat Paks közreműködésével külön kötetben kap majd helyet a város életében mind a mai napig meghatározó szerepet betöltő németség története. Ebben nemcsak Paks, hanem Dunakömlőd története is hangsúlyos lesz, hiszen Roger Schilling alapvető munkája (1933) óta újabb források váltak ismertté, új értékelések születtek a németek betelepítésével és történetével kapcsolatban. A Pécsi Tudományegyetem Történettudományi Intézetének vezetője, dr. Vitári Zsolt, valamint dr. Márkus Beáta, a Német Történelem és Kultúra Délkelet-Közép-Európában Alapítványi Tanszék tanszékvezetője már el is kezdték a kutatómunkát, amelynek nyitánya a januári Helytörténeti esték előadássorozatban megtartott Németek Pakson és Tolnában a 18–20. században című előadás volt. A múzeum december 12-én velük közösen szervez egy hasonló tematikájú, a paksi és Tolna vármegyei németség történetének újabb kutatási eredményeit bemutató országos konferenciát. (A konferenciát megtartották, itt olvashatnak róla – a szerk.) A németség mellett Paks múltjában jelentős szerepet játszott a helyi zsidó közösség, amelynek története a tervek szerint a monográfiasorozatban szintén külön kötetet kap. A Paksi Pákolitz István Városi Könyvtárnak köszönhetően a múzeum történeti forrásgyűjteménye héber iratokkal is bővült. A tervek szerint ezt a projektet dr. Nagy Mariann, a Károli Gáspár Református Egyetem egyetemi tanára fogja tudományosan irányítani, aki a magyarországi zsidóság történetének egyik kiemelkedő kutatója. Dr. Fazekas Ferenc elmondta, hogy Paks földrajzára vonatkozóan is készülhet majd egy kötet, amelynek áttekintése már a korábbi monográfiában is helyet kapott. A Paks kultúráját bemutató kötet több részre lesz osztva, feldolgozva a település építészetét, művészeti és kulturális életét. Az utolsó részprojekt/kötet pedig Paks néprajza és társadalomtörténete lesz. Dr. Fazekas Ferenc kiemelte, hogy a monográfiasorozat elkészítése hosszabb időt vesz igénybe, amely az anyagi támogatásnak köszönhetően a források összegyűjtésén, feldolgozásán, valamint az előtanulmányok, majd az újabb eredményeket összegző fejezetek megírásával zárul.
Kitűzött cél, hogy 2029-ben Paks várossá nyilvánításának 50. évfordulójára egy-két kötet megjelenjen és eljusson a város közösségéhez, a kötetek hagyományos fizikai megjelentetésén túl bárki számára könnyen elérhetővé váljon egy szabadon hozzáférhető digitális platformon keresztül.
A Paksi Városi Múzeum a jövőben egy diákoknak szóló, évente megrendezendő helytörténeti versenyt, valamint a monográfiasorozathoz kapcsolódó kiállítássorozat megrendezését is tervezi. Az erre való felkészülés volt a 30 év – 30 tárgy és a nemrégiben megnyitott Szentesi Alajos, a tanár, az edző, a sporttörténész című sporttörténeti kiállítás. A múzeum igazgatója hozzátette, hogy a város múzeumának alapvető feladata és küldetése a monográfiaprogram megvalósítása, hozzásegítve az embereket a város gazdag múltjának és kultúrájának megismeréséhez.
Megjelent a Paksi Hírnök december 6-i számában.