Paksi Atomerőmű – évértékelő és tervek
Rekordközeli termeléssel jó évet zárt az MVM Paksi Atomerőmű Zrt., a további üzemidő-hosszabbítással kapcsolatos teendők megfelelő ütemben haladnak, 2025 őszén elindulhat Pakson a villamosmérnök-képzés. Dr. Horváth Péter János vezérigazgató beszélt az atomerőmű eredményeiről és terveikről.
– Az Európai Unió nagyon elkötelezett az üzemanyag-diverzifikáció mellett nemcsak a nukleáris üzemanyagot, hanem például a gázt, olajat illetően. Aki érintett a kereskedelemben, tisztában van azzal, hogy az egy beszállító kockázatos. Ezen elvek mentén döntöttünk úgy, hogy a Framatome-mal is szerződést kötünk fűtőanyag-szállításra – tájékoztatott dr. Horváth Péter János. – Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy a negyven éve minket kiszolgáló TVEL üzemanyaga kiváló minőségű, határidőben és árban is megfelelő, tehát nem egy rossz beszállítót akarunk lecserélni, hanem egy másik jóval kiegészíteni – hangsúlyozta az atomerőmű vezérigazgatója. Szavai szerint nagyobb biztonságot jelent, hogy Franciaországban vagy Németországban fog termelni az új gyár, ahonnan 2027-ben érkezhet az első szállítmány. Jelenleg több mint két évnyi tartalékkal rendelkeznek, a tavaszra átütemezett beszerzésekkel együtt az addig szükséges fűtőanyag garantált lesz. Habár a Duna vízhőmérsékletének emelkedése és a naperőművek miatt többször vissza kellett terhelni a paksi atomerőmű blokkjait, a 2024-es termelés az eddigi legjobbak közé sorolható. Dr. Horváth Péter János azt mondta, hogy az öregedés jeleivel is találkoznak, így az évek előrehaladtával természetes, hogy a főjavítások hossza nőni fog. 2025-ben nem várható rekordtermelés, hiszen a tavalyi hárommal szemben idén négy főjavítás lesz.
Azt, hogy Pakson jó munkát végeznek, az elmúlt év novemberében zajló OSART vizsgálat is alátámasztotta. A négy blokk a WANO párizsi központjához tartozó 149 blokkot tekintve a legjobb negyedbe tartozik, a világ összes blokkját illetően pedig csupán három hellyel maradtak el a legjobb 25 százaléktól.
A továbbüzemeléshez szükséges beszerzések határidőre megtörténtek, a környezetvédelmi engedélyezési eljárás előzetes konzultációs szakasza lezárult, a Baranya Megyei Kormányhivatal határozatában megfelelőnek minősítette az erőmű által benyújtott dokumentációt. A vezérigazgató szerint a további üzemidő-hosszabbítás szükségességéhez nem fér kétség: a fogyasztás nő, nagy villamosenergia-igényű gyárak épülnek, miközben 2011 óta nem történt jelentős erőmű-beruházás.
Emlékeztetett arra, hogy szokatlan időpontban, egy novemberi napon déli időszakban dőlt meg a korábbi rendszerterhelési csúcs. A naperőművek – bár a beépített kapacitás elviekben az igényeket lefedte – szinte semmit sem termeltek a ködös időben, és a szél sem fújt. – A fogyasztás növekedése miatt ugyanakkora marad az atomenergia aránya a hat blokk együttes termelése mellett is, mint napjainkban – húzta alá, hozzátéve, hogy az újabb üzemidő-hosszabbításra fordított befektetés gazdaságilag is indokolt, 18-20 hónap alatt megtérül.
– Folyamatosan ellenőrizzük, nincs jele a süllyedésnek, a résfal tökéletesen betölti funkcióját. Ha a kollégáink kinéznek, látják a négyes blokk mellett folyó munkát, a városban élők a boltokban találkozhatnak az ott dolgozókkal, nekünk pedig egyre több megbeszélésünk van, és készülünk arra, hogyan fogjuk üzemeltetni a hat blokkot a harmincas évek elejétől – reagált a Paks II. telephelyén felpörgött munkákra az atomerőmű vezetője. Mint elmondta, a legnagyobb közös projekt a hideg vizes csatorna bővítése, mert az új blokkokhoz is onnan fogják nyerni a hűtővizet, illetve a meleg víz visszajuttatása, amit újra kell gondolni, mert eredetileg néhány éves közös üzemmel számoltak, ám ez legalább 20 év lesz.
Közös a gondolkodás a szakemberképzést illetően is. Ennek kapcsán dr. Horváth Péter János arról számolt be, hogy szeptembertől ismét lesz Pakson felsőfokú oktatás. A Pécsi Tudományegyetemmel partnerségben duális képzés keretében, levelező rendszerben indul el a villamosmérnök-képzés. Ezt három éven belül nappali rendszerűvé kívánják fejleszteni. – Az ESZI nagyon jó bázis, de a diákok elmennek Budapestre egyetemre, és nehéz őket visszacsábítani. Szeretnénk, ha a villamosmérnököket itt képeznék, amihez a gyakorlati helyet mi biztosítjuk, így nagyobb esély lesz, hogy itt maradnak – fogalmazott a vezérigazgató. Hozzátette, hogy munkatársaiknak is lehetőségük nyílik arra, hogy helyben továbbképezzék magukat.
Megjelent a Paksi Hírnök 2025. január 17-i számában.