Oktató-foglalkoztató tér és tudományos műhely

Jubileum, tudomány, város. E három szóval jellemezte a Paksi Városi Múzeum 2024-es évét dr. Fazekas Ferenc igazgató. Az évet értékelve arról beszélgettünk, hogy ezek jegyében milyen célokkal, milyen munkát, milyen eredménnyel végeztek az intézményben.

Dr. Fazekas Ferenc. Fotó: Szaffenauer Ferenc

Jubileum – 30 éves a múzeum

– Alapításának 30. évfordulóját ünnepelte a Paksi Városi Múzeum 2024-ben. A jeles évforduló átszőtte az intézmény egész éves programkínálatát – mondta dr. Fazekas Ferenc igazgató, kiemelve, hogy fontosnak tartja, hogy az intézményt közösségi múzeummá tegyék abban az értelemben is, hogy mindenkihez szóló programkínálatot tudjanak adni, ezáltal is növelni az intézmény társadalmi hasznosságát, beágyazottságát. A múzeum születésnapját önálló rendezvény keretében megünnepelve családi és szakmai napot tartottak, ahol gyerekprogramokkal, tárlatvezetéssel, kerekasztal-beszélgetéssel tekintettek vissza a múzeum három évtizedes történetére. A múzeumok éjszakáján, az országos programsorozat tematikájához illeszkedve a csapatmunkára, a mérföldkövekre, az eredmények eléréséhez szükséges „gólpasszok” bemutatására helyezték a hangsúlyt. Ekkor nyitották meg a jubileumhoz kapcsolódó 30 év – 30 tárgy/Tárgytörténet–várostörténet című kiállítást. A múzeumok őszi fesztiválján római gasztrokalandokra hívták az érdeklődőket. Az egész év folyamán pezsgő múzeumpedagógiai munka zajlott, több mint száz programot, foglalkozást valósítottak meg a Pamacsoló, a Nagy rajzolás, a családi napok, a témahetek, a workshopok és a múzeumpedagógiai táborok összességével. Nagy siker volt a nyolc estét felölelő Helytörténeti esték előadássorozat és a Szentesi Alajos a tanár, az edző, a sporttörténész életét bemutató kiállítás. Külső helyszíneken, eseményeken is megjelent a múzeum (húsvéti program és őszköszöntő a piactéren, Város napja, fogyatékosok nappali ellátója). Öt tudományos konferencia megrendezésére is sor került: I. Várostörténeti konferencia; Colloquium Zoltano Visy Octogenario; Tolna megyei Egyed Antal Honismereti Egyesület XXV. megyei találkozója; Hadtörténet korszakokon át – az újabb hadtörténeti kutatások eredményei a Dél-Dunántúlról II. című országos konferenciák, valamint Paks/Dunakömlőd és Tolna vármegyei németség története az újabb kutatások tükrében című nemzetközi tudományos tanácskozás. – Programkínálatát tekintve igen gazdag jubileumi évet tudhat maga mögött a múzeum – summázta az igazgató.

Tudomány – Paks Nagymo­nográfia program

– A múzeum nemcsak oktatási/foglalkoztató- és közösségi tér, hanem tudományos műhely is. A múzeumnak törvényi kötelezettsége a gyűjtés, rendszerezés, megőrzés és a közvetítés. Ennek a munkának fontos állomása a tudományos feldolgozás, ami a szakmuzeológusok munkája révén valósul meg. Az így nyert új tudományos eredmények bemutatása pedig tudományos rendezvényeken történik – ezek segítik a tudástranszfert, és a múzeum jobb beágyazását szolgálják a múzeumi környezetben és tudományos térben – mondta dr. Fazekas Ferenc. A tudományos munkában immár jelentősen fókuszálnak a városmonográfia programra, minden régi és új együttműködés a tudományos közegben, a helyi intézményekkel, szervezetekkel való együttműködés, a különböző szakmai programok, kiállítások, konferenciák, régészeti terepi munkák mind-mind a monográfiakötetek megvalósulását segítő építőkövek. – Ez a monográfiasorozat a városnak, Paks város közösségének íródik, célja a város történetének és kultúrájának megismertetése, a legfőbb missziója pedig, hogy hozzájáruljon a lokális, paksi identitás megerősítéséhez – összegzett az igazgató, aki kitért arra, hogy igen fontosak a lakosságnál lévő történeti dokumentumok (levelek, képeslapok, fotók, naplók, oklevelek, iratok stb.), amelyek fontos forrásai lehetnek a városmonográfiának – múzeumba kerülésük és megőrzésük ezért alapvető jelentőségű!

Város – a múzeum szerepe a helyi kulturális életben

– A városi múzeum – melynek fenntartója Paks Város Önkormányzata – a város történetének és kultúrájának tárgyi és írásos emlékeit őrzi, a város közösségét szolgálja s ezért fontos szerepet kíván betölteni a helyi közművelődésben. Mint már korábban is említettem, célkitűzés a lakosságon túl a különböző közösségekkel való kapcsolatfelvétel és/vagy intenzívebb kapcsolattartás, amely területen helyi viszonylatban a Paksi Német Nemzetiségi Önkormányzatot emelném ki 2024-ből – mondta az igazgató. Arról is beszámolt, hogy a művészeti gyűjteményre alapozva a művészetpedagógiai munkát, ami korábban a Paksi Képtárban zajlott, meg tudták őrizni és át tudták emelni a Paksi Metszetbe, valamint előreléptek a honismeret közvetítése terén is. S talán itt van helye újabb számoknak, mégpedig a látogatottsági adatoknak, hiszen a múzeum teljesítményének fontos mutatója. 2024-ben a látogatószám összességében 7700 fő fölött volt, s ezzel sikerült jelentősen meghaladni az előző évi látogatottságot. Ezt növeli még Lussonium római romkertjének látogatottsága, amit biztosan több ezer érdeklődő, látogató keresett fel. – Ez a látogatószám figyelemre méltó, ugyanakkor kiemelendő, hogy a programok mennyisége mellett azok minősége, a muzeális ismeretközvetítés révén megjelenő kulturális többlettartalom is fontos – húzta alá dr. Fazekas Ferenc, aki kitért arra is, hogy mindezen eredmények eléréshez hozzájárult a munkatársak elkötelezett és áldozatos munkája és természetesen a fenntartó permanens támogatása.

Megjelent a Paksi Hírnök 2025. január 17-i számában.