Ösztöndíjjal és tanulmányi szerződéssel teszik vonzóbbá az új paksi duális képzést

Tájékoztatóval egybekötött nyílt napot tartottak az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. Tájékoztató és Látogatóközpontjában február 4-én. Az eseményen ismertették a szeptemberben Pakson induló villamosmérnöki képzés részleteit, a jelentkezés feltételeit, valamint az atomerőmű által támogatott tanulmányi és ösztöndíj szerződések tartalmát.

Forrás: TelePaks-Paksi Hírnök Facebook-oldal

Tóth Zoltán Róbert, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. Kommunikáció és Társadalmi Kapcsolatok Központjának csoportvezetője elmondta, hogy közel harminc érdeklődőt fogadtak, az atomerőmű dolgozói mellett az Energetikai Technikum és Kollégium végzős diákjai, valamint külső vállaltok szakemberei is érdeklődtek a képzés iránt.

A képzés három tanszék, a PTE Műszaki és Informatikai Karának Automatizálási és a Villamos Hálózatok Tanszéke, valamint az új Paksi Villamosiparági Külső Tanszék együttműködésében valósul meg. A tájékoztatón Kisander Zsolt, a PTE Villamos Hálózatok Tanszék vezetője részletesen beszélt a kihelyezett villamosmérnöki képzésről, illetve a jelentkezés feltételeiről. Eszerint az új duális villamosmérnök képzés során a hallgatók egyesíthetik a tanulást és a munkatapasztalatot, gyakorlatot szerezve a mérnöki tudomány területén. Kiemelte, hogy a villamosmérnöki alapképzés hét szemeszterből áll majd. Az első négy során a hallgatók általános villamosmérnöki ismereteket, valamint olyan készségeket sajátíthatnak el, amelyek szükségesek a mérnöki munkához, például jogi, menedzsment és egyéb tudnivalókat. A képzés utolsó másfél éve három szemesztere bontott specializációra koncentrál. Mint mondta, Pakson az úgynevezett „létesítmények villamosítása és automatizálása” specializációt oktatják majd. A oktatás fókuszában az üzemeltetés és a tervezés, beleértve a villamos épületrészek tervezése, az energetika, illetve az erőművi ismeretek állnak majd. A képzés levelező tagozaton állami, valamint önköltséges finanszírozási formában érhető el. Egy félévben tíz konzultációs napot tartanak, a hallgatóknak a félév során a tanterv részeként el kell végezniük a gyakorlatot is.

Forrás: MVM Paksi Atomerőmű Zrt. Facebook-oldala

Matesz Roland, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. Humán Igazgatóságának vezető HR szakértője arról tájékoztatta az érdeklődőket, hogy az atomerőmű több támogatási formával szeretné vonzóbbá tenni a kihelyezett villamosmérnöki szakot azok számára, akik a képzést követően a paksi atomerőműben szeretnének hosszútávon elhelyezkedni. Mint mondta, ennek egyik formája az ösztöndíjpályázat, amelyet a sikeres felvételit követően más cégeknél munkát vállaló, esetleg frissen érettségizett vagy technikusi végzettséggel már rendelkező fiatalok részére kínálnak. A felvételt nyert hallgatók a MVM karrierportálján jelentkezhetnek az ösztöndíjra. A kiválasztási folyamat interjúval zárul, majd az egyes szervezetek igényei alapján döntenek a pályázók számáról, személyéről. Az első félévben 80 ezer forintos ösztöndíjat biztosítanak, amely a tanulmányi eredmények függvényében növekszik, 3,0-3,5 közötti átlag esetén 200 ezer forintra, míg 3,5 felett 300 ezer forintra is emelkedhet az ösztöndíj összege, amit évente újra megvizsgálnak, összegzett a vezető HR szakértő. A támogatás másik formája a tanulmányi szerződés. Matesz Roland úgy tájékoztatott, hogy ez azoknak az atomerőműben dolgozó kollégáknak szól, akiket a villamosmérnöki diploma megszerzésében a munkáltató is támogat. A tanulmányi szerződés megkötésével a vállalat biztosítja a munkavállalónak a tanulmányi szabadidőt, beleértve a konzultációs napokat, a vizsga és felkészülési napokat. Emellett támogatja a képzés díjának, esetleges utazási és szállásköltségek, jegyzetek költségeinek megtérítését. Matesz Roland kiemelte, hogy mindkét támogatási forma úgynevezett hűségszerződésnek tekintendő, ami azt jeleni, hogy amíg a finanszírozáshoz hozzájárul a vállalat, az adja majd a munkavállaló hűségidejének alapját. Tehát ha ez 3,5 évig tartott, akkor azt várják a támogatásban részesülőtől, hogy utána 3,5 évig a vállalatnál dolgozzon. Természetesen, ha időközben a szerződő fél felmondja vagy nem teljesíti a szerződési feltételeket, akkor visszafizetési kötelezettség terheli. A HR vezető a tájékoztató végén hozzátette, hogy alacsony fluktuációval és magas munkavállalói lojalitással büszkélkedhet a vállalat, ahol a kollégák jó érzik magukat. A tájékoztatót követően az érdeklődőknek üzemlátogatásra is lehetőségük volt.