Új kihívások és bővülő szolgáltatások – Évértékelés és tervek Borbás László intézményvezetőtől
Új feladatok, bővülő szolgáltatások és infrastrukturális fejlesztések jellemezték a Paks Kistérségi Szociális Központ 2024-es évét. Borbás László intézményvezető azt mondta, hogy a tavaly hatályba lépett gyermekvédelmet érintő jogszabálycsomag a jelzőrendszer működésére vonatkozóan is számos változást hozott a család- és gyermekjóléti szolgáltatás területén. Mindezek a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjait is fokozottan érintették.
Mint mondta, az új előírások szerint a jelzéseket három munkanapon belül továbbítaniuk kell a családsegítő szolgálathoz, amely munkatársainak ugyanennyi idő áll rendelkezésre a megfelelő intézkedések megtételére. A szabályok betartását büntetőjogi felelősség terheli, ami a rendszer gyorsaságát és hatékonyságát hivatott biztosítani.
A gyermekjóléti központ speciális segítő tevékenység, mégpedig az utcai és lakótelepi szociális munka bevezetésén is dolgozik.
Borbás László elmondta, hogy a szolgáltatás célja a közterületen csellengő kiskorú fiatalok elterelése az ártalmas hatásoktól, és egyfajta pozitív alternatíva felmutatása a szabadidő hasznos eltöltésére.
Arról is tájékoztatott, hogy 2025. januártól Madocsa is a szociális központon keresztül veszi igénybe a családsegítő és gyermekjóléti szolgáltatást.
Az intézményvezető szerint a hajléktalanellátásban is új fejezet kezdődik.
A tervek szerint hamarosan teljes körű ellátást tudnak nyújtani a hajléktalan személyek számára. Borbás László szerint ez úgy valósulhat meg, hogy a már meglévő nappali melegedőt éjjeli menedékhellyel egészítik ki, ami az eddigi 22 óra helyett 24 órás szolgáltatást jelent majd a hajléktalanoknak.
A szociális központ másik új terve a tanyagondnoki szolgáltatás bevezetése, amely a külső településrészeken lakók mindennapjait könnyítené meg.
Az igényfelmérés már zajlik, a tervek szerint hivatali ügyintézésben, egészségügyi ellátásban és bevásárlásban segítenének. Az elképzelés szerint a szolgáltatás keretében mikrobusszal a szolgáltatások helyszínére szállítják az igénylőket, vagy magát a segítséget viszik ki a külterületekre, részletezte az intézményvezető.
Új lehetőséget teremtene Pakson a szociális étkeztetés területén a diétásétrend-kínálat bővítése.
Ezzel az idősek számára nyújtott szociális étkeztetés még inkább igazodhat az egyéni szükségletekhez. A lakossági igényfelmérés még folyamatban van. A tervek szerint Györkönyben a szociális étkeztetés, Pusztahencsén pedig egy idősek klubja indulhat a közeljövőben.
– Az intézmény 2011-es létrehozása óta folyamatosan bővíti és megújítja a szolgáltatásait. Közel száz munkatárs tíz különböző szolgáltatási területen, húsz településen dolgozik nap mint nap. A szociális központ a jövőben is arra törekszik, hogy a kistérség minden lakója számára elérhetővé és még hatékonyabbá tegye a szociális ellátásokat – emelte ki Borbás László.
Megjelent a Paksi Hírnök január 31-i számában.