Aszódi Attila: Nem omlott be a munkagödör
Nukleáris területen alapelv, hogy ha a tervektől eltérő állapotot vagy rendkívüli jelenséget tapasztalunk, akkor meg kell állni, a helyzetet értékelni kell, és elemzés után lehet tovább haladni – fogalmazott Aszódi Attila, a BME Nukleáris Technikai Intézetének egyetemi tanára azzal kapcsolatban, hogy sajtóhírek szerint február 7-én leállította a hatóság az építkezést, mert levált a munkagödör falának a sarka. Mint kiemelte a döntés az 5. blokki munkagödör többi részén zajló munkát nem érinti.
Miután 2025. február 7-én több sajtóhír is megjelent azzal kapcsolatban, hogy a Paks II. projekt 5. blokki munkagödör egy részén a munkát fel kellett függeszteni, Aszódi Attila a telex.hu oldalon részletes elemzést tett közzé. A szemléltetéshez – mint hangsúlyozta – a Paks II. Zrt. honlapján, illetve Facebook-oldalán korábban már közzétett fotókat használt fel.
![](https://www.telepaks.net/wp-content/uploads/2025/02/vlcsnap-2025-02-10-13h25m35s357-1024x576.png)
A Paks II. projekt telephelyvizsgálata során megállapították, hogy milyen talajmechanikai és hidrogeológiai jellemzőkkel bír a terület, ahová az új blokkok kerülnek. Ez az építési terület és maga az építési feladat speciális, hiszen a Duna nagyon közel van a területhez, a talajvíz és a Duna között közvetlen a kapcsolat, ezért ha változik a vízállás a Dunában, akkor kis időkésleltetéssel ez a változás a talajvíz szintjében is megjelenik. Több olyan talajréteg is található a területen, amelyben nagy átjárhatóságú (nagy permeabilitású) kavicsos kőzet található, amiben a talajvíz könnyen tud mozogni. A talaj mechanikai terhelhetősége korlátozott, aminek következtében figyelembe kell venni a területre kerülő épületek nagy súlyát, amelyek össze fogják nyomni ezt a talajt, így az épületek ebből származó süllyedése jelentős lehet, ezért a talajt meg kell erősíteni. A munkagödör nagy kiterjedésű, és bőven a talajvíz szintje alá kerül. A talajvíz – megfelelő védelem nélkül – beszivárogna a munkagödörbe, amit ki kell onnan szivattyúzni, hogy a munkagödörben dolgozni lehessen. Ha a kiszivattyúzott vízmennyiség túl nagy, akkor az építkezés jelentősen beleszólna a helyi hidrogeológiai viszonyokba, ami által jelentősen megváltoztatná a környező talajvízszintet. A működő 4. blokk meglehetősen közel van az 5. blokk munkagödréhez, így a munkagödör víztelenítése során figyelemmel kell lenni erre a körülményre is. Az 5. és 6. blokk építkezése nem veszélyeztetheti a már meglévő létesítmények, így a 4. blokk működtetését és biztonságát. A fentiek miatt született az a döntés még a projekt korai fázisában, hogy a talajvíz munkagödörbe szivárgását jelentősen vissza kell szorítani, azt korlátozni kell. Ennek érdekében az új blokkok körül majdnem 3 km hosszú résfal készült, valamint speciális cementálási eljárásokkal az új blokkok alatt a talajt meg kell erősíteni.
Az atomerőmű nagy mérete és a működéséhez szükséges számos épület, illetve ezek eltérő funkciói miatt a munkagödör nem egyetlen kocka vagy téglatest alakú szerkezet, hanem azon mind alaprajzát, mind mélységét tekintve különböző kiszögellések vannak.
![](https://www.telepaks.net/wp-content/uploads/2025/02/kep_1.jpg)
A fenti ábrán Aszódi Attila a talajmunkák szempontjából lényeges szerkezeteket mutatja be. A telephely terepszintje a fekete vízszintes vonal, a kék vízszintes vonal a szintjelzővel mutatja az átlagos talajvízszintet, ami -6 méter terepszint alatt. A talajvíz kizárására mintegy -30 méter mélységig úgynevezett résfalat építettek. Egy hatalmas talajszilárdított tömb készült, az épületek igényeitől függően különböző mélységekben. A munkagödör egyes falai mentén úgynevezett összemetsző cölöpfal készült (zöld hasábbal szimbolizálva a rajzon), ami 88 cm átmérőjű beton cölöpökből áll, amelyek belül vasalást (úgynevezett armatúrát) is tartalmaznak. A munkagödör más falai mentén több sorban egymás mögött a talajszilárdított tömb részét képező 2 méter átmérőjű cementált oszlopokból álló fal biztosítja a munkagödör elhatárolását (a rajzon sötétkék szövegdobozzal és nyíllal jelölve).
![](https://www.telepaks.net/wp-content/uploads/2025/02/kep_2.jpg)
A fenti ábrán látható fotót a Paks II. Zrt. Csárdi Antal országgyűlési képviselő eheti látogatása kapcsán közölte Facebook oldalán. A képen a tényleges probléma által érintett terület látható. Az Országos Atomenergia Hivatal 2025. február 7-i, P2-HA00759 számú határozata szerint a „déli falon a megerősített talajban a 81,15 mBf és 74,00 mBf közötti szinten repedéseket észleltek… 2025. január.30-án a megerősített talaj egy része beomlott a repedés kialakulásának területén”. Az atomerőmű telephelyének nullszintje 97,15 mBf (mBf a Balti-tenger szintje felett mért szintet jelent), ami alapján a hatósági határozatban szereplő szintek a munkagödörben a -16 méter és a -23 méter közötti mélységeknek felelnek meg. – Véletlen folytán én magam éppen a beomlás előtti napon, január 29-én tettem személyes bejárást a munkagödörben, így a ma közölt képek alapján és a telephelyet ismerve a probléma helyét könnyen azonosítani tudom – írja Aszódi Attila. – A félsziget jobb oldalán jól látható egy fényesebb (világosabb), negyedkör alakú felület, ami a levált sarkot mutatja. Az általam rajzolt sematikus képen megjelöltem a levált saroknak megfeleltethető részt. Hangsúlyozom, hogy egyszerűsített, sematikus rajzról van szó, de akkor is jól látható, hogy a levált sarok nem azt jelenti, hogy a munkagödör beomlott volna. A látható levált sarok lokális hibára utal, nem globális, szerkezeti hibára. Ugyanakkor az eset nyilván komoly figyelmet érdemel, amely figyelmet láthatóan mind a nukleáris biztonsági hatóság (OAH), mind pedig az engedélyes Paks II. Zrt. megadta az esetnek – folytatja a szakember. Mint hozzáteszi, a déli fal mentén nincsen kihorgonyzott összemetsző cölöpfal. A -16 méteres szinten látható barna sáv pedig a korábban elhelyezett földsánc, amelyet a magasabb cementált oszlopfal megtámasztására helyeztek oda egy további munkafázis előtt.
Aszódi Attila kiemeli, az elsődleges a munkavédelmi biztonsági szabályok szigorú betartása. Munkát csak ott és úgy szabad engedni, ahogy és ahol biztonságos. A problémával érintett területen és annak környezetében a munkavégzés megtiltása a véleménye szerint helyes volt. Ki kell vizsgálni, hogy a cementált rész leválása miért történt meg, milyen kiterjedésűek azok a problémák, amelyek a leválást okozták. Tisztázni kell, hogy a szilárdított rész eredeti tervezési funkciójának ellátását érinti-e a tapasztalt eltérés. Folyamatosan nyomon kell követni a munkagödör szerkezeti elemeinek mozgását. Ugyanígy alapvető fontosságú a meglévő 1-4. blokk épületmozgási monitoring-rendszerének folyamatos nyomon követése, az eredmények folyamatos értékelése. A talajvízszint-mérő kutak adatainak folyamatos értékelése mind az 1-4. blokk, mind a majdani 5.-6. blokk területén szintén elkerülhetetlenül fontos. A munkagödrök víztelenítése, az ezzel kapcsolatos esetleges jövőbeli változások szintén folyamatos figyelmet érdemelnek. – Nukleáris területen alapelv, hogy ha a tervektől eltérő állapotot vagy rendkívüli jelenséget tapasztalunk, akkor meg kell állni, a helyzetet értékelni kell, és elemzés után lehet tovább haladni. Ennek elrendelése történt meg, ami helyes. Az 5. blokki munkagödör többi részén zajló munkát a levált sarok nem érinti – összegzi Aszódi Attila egyetemi tanár.