Februárban a város 2025-ös költségvetéséről – megvannak az induló számok

Egyensúly

Lapzártánk után egy nappal, a február 13-i képviselő-testületi ülés napirendjén szerepel(t) a város 2025. évi költségvetéséről szóló rendelet előterjesztése. A költségvetés tervezett főösszege 18,2 milliárd forint – a bevételi és a kiadási oldal egyaránt, hiszen a költségvetést egyensúlyban kell tervezni.
Az eredeti előirányzat tervszámaiba adott betekintést a Paksi Polgármesteri Hivatal pénzügyi osztályvezetője, Rujder Zoltánné Kati. A beszélgetésbe bekapcsolódtak Heringes Anita polgármester és Barnabás István alpolgármester is.

Fotó: Babai István
Bevételek

A pénzügyi osztályvezetőtől megtudtuk, hogy először a bevételeket tervezi meg. Ez fontos kérdés: miből származik Paks Város Önkormányzatának bevétele?
Az összes bevétel 82%-a működési bevétel, a – tavalyi évről áthúzódó feladatokkal terhelt – pénzmaradványt nem tartalmazó költségvetési bevételekhez viszonyítva 95% a működési bevételek aránya. A működési bevételeken belül a saját bevételek – a helyi adók és az intézményi bevételek – 74%-ot jelentenek. Itt, a bevételek között a helyi adók teljes összege szerepel, bár egy része, a szolidaritási hozzájárulási adó a kiadási oldalon elszivárog. De ez nem korlátozhat minket abban, hogy egymás mellé állítsuk összehasonlítás céljából a feladatalapú állami támogatások 2,4 milliárd forint összegét az iparűzési adóból elvont 2,1 milliárd forint összeggel, ami az okos lány meséjét juttathatja eszünkbe: hozott is ajándékot meg nem is.
A költségvetési mozgástér növelésének egyik módja lehetne a bevételek növelése, ám ez a lehetőség véges. Heringes Anita polgármester elmondta, hogy éppen ezért az adórendszer tervezett átalakítása 2025-ben még nem tudott megvalósulni. Ráadásul a költségvetés bevételi oldalához köthető további bizonytalanság, hogy a versenyképes járások program működési rendszere még nem vált ismertté. Pozitív gondolkodás: ugye, az adóerő-képességhez kapcsolódó iparűzésiadó-elvonáson (szolidaritási adón) belül kell érteni a versenyképes járások programhoz szükséges fedezetet?
Barnabás István alpolgármester a felhalmozási bevételek témát kiegészítette azzal az információval, hogy Paks számít 7,1 milliárd forint TOP-os pályázati támogatásra, amire a pályázatokat idén március 31-ig kell benyújtani, de ezekre a célokra legkorábban jövőre jöhetnek pénzek.

Kiadások

A helyi költségvetés a kötelező feladatok jó színvonalon történő ellátását, ezen felül számos, a lakosság számára kiemelkedő jelentőségű önként vállalt cél megvalósítását és a vagyongyarapodást biztosítja. A tervezésnél érvényesült két fontos elv: a működési költségek racionalizálása mellett a bérek megfelelő szinten tartásával, emelésével jó szakembereket megtartani a városi intézményekben, hivatalokban, cégekben. A költségvetés biztonságát tartalékok képzésével teremtette meg a tervező.
A kötelező feladatokra, ideértve azok magasabb színvonalú ellátását is, 9,5 milliárd forintot, az önként vállalt feladatokra 7,6 milliárd forintot költ az önkormányzat.
Az egészségügyi, szociális, óvodai és kultúra ágazatban tevékenykedő hét önállóan gazdálkodó intézmény kiadási előirányzata összesen 4,9 milliárd forint. Itt is tetten érhető a saját források jelentősége: például az egészségügyi ágazat 1,1 milliárd forint állami támogatás mellett 2,1 milliárd forint kiadást igényel, alul van finanszírozva. A kördiagram szembeötlő nagyobb tételei: a Németkérrel közös önkormányzati hivatal 1,4 milliárd forintba kerül, 2,1 milliárd forint a szolidaritási hozzájárulás, a városüzemeltetési feladatok pedig 3,2 milliárd forintból valósulnak meg. A városüzemeltetési feladatok szerteágazóak, többek között a köztisztaság, parkfenntartás, belvízmentesítés, víziközmű-üzemeltetés, strand szolgáltatás, közkutak, helyi utak, földutak fenntartása, állategészségügy, szúnyogirtás, bérlakás-üzemeltetés, kompüzemeltetés, temetők fenntartása, karácsonyi díszítés, közvilágítás, mezőőri szolgálat, tájékoztatás, térinformatika, településrendezési tervek, intézmények karbantartása tartozik ide. Szociális gondoskodásra 0,9 milliárd forint az előirányzat, többféle támogatási formára; a feladat legnagyobb tétele a Paks Kistérségi Szociális Központ részére 0,777 milliárd forint városi hozzájárulás és állami támogatás átadás. Támogatásokra 1,2 milliárd forint van tervezve a költségvetésben.
– Amit átalakítunk, és ebből most induláskor lehetnek érdeksérelmek, hogy a művészeti egyesületek és a kisebb sportszervezetek pályázat útján kérhetnek támogatást. Azért hoztuk ezt a döntést, mert azt szeretnék látni a pályázataikban, hogy milyen feladatot látnak el, hány gyereket foglalkoztatnak, mit adnak a városnak, miért lesz jobb hírneve Paksnak ettől. A másik oldala ennek a témának, hogy ez egy lehetőség a városért tevékenykedő civil szervezetek számára a forráshoz jutáshoz; új, támogatásban korábban nem részesült szervezetek is bemutathatják a pályázatukban, mit adnak a városnak. A támogatásokról bizottságok döntenek majd (természetesen a bizottsági keretek megemelkedtek), tehát érdemes figyelni a hamarosan megjelenő pályázati kiírásokat – foglalta össze a támogatások költségvetésben történt változását Heringes Anita polgármester.
Átalakítja a városvezetés a rendezvények struktúráját is. Természetesen próbálnak magas színvonalú koncerteket a városba hozni, de közben növelni a bevételeket is, erre ad majd jó megoldást a városkártya, ami már idén elindul.
Az ábrán nem szembetűnő, nem magas összegű, de fontos feladatokra jut keret idén is: rendezvények, a prelátus üzemeltetése, turisztikai városmarketing és kommunikáció, nemzetközi kapcsolatok, díjak, kiváló sportolók jutalmazása, intézmények rendszergazdai tevékenysége.
A beruházások, fejlesztések arányát ebben a költségvetésben még nem sikerült növelni, a költségvetési főösszeg 11%-a van erre tervezve. A felhalmozási kiadások esetében a tervek szerint bekérték a képviselőktől a körzetük prioritásait, és igazságosan elosztva, körzetenként 55-66 millió forinttal indulnak idén a tervezések, kisebb felújítások.
– Újra kell gondoljuk a költségvetés-tervezést, mert ebben a struktúrában ez a költségvetés nem lesz beruházóbarát. Most, amint megvan ez a költségvetés, akkor egy átfogó, teljes átalakításnak indulunk neki, hogy a jövő évi költségvetést már úgy lehessen megalkotni, hogy sokkal jobban beruházópárti legyen – hangsúlyozta a polgármester.
– Ez a költségvetés még Hajdú János idejében alakult ki, és utána nem volt igazán gazdája a városnak, tehát nem volt stratégiai szemléletű városvezetés, és ezen kéne változtatni – tette hozzá az alpolgármester. [jé]