Kilőtt a globális áramfogyasztás, jól teljesítettek az atomerőművek
A globális energiafogyasztás 2,2 százalékkal, ezen belül a villamosenergia-fogyasztás 4,3 százalékkal nőtt 2024-ben az előző évhez képest, írják a paks2.hu honlapon.

A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) hétfőn közzétett Global Energy Review című elemzése szerint 2024-ben az előző tíz évhez képest jóval gyorsabban nőtt a globális energiafogyasztás: 2013 és 2023 között átlagosan 1,3 százalékkal emelkedett, tavaly viszont 2,2 százalékkal. Ahogy arról a Portfolio.hu beszámolt, az IEA szerint a villamosenergia-fogyasztás hasonló tendenciát mutat: 4,3 százalékkal ugrott meg csaknem dupla olyan ütemben, mint a megelőző tíz év átlaga.
Az IEA részletes tanulmánya kiemeli, hogy a megugró áramfogyasztás 80 százalékát a megújuló és a nukleáris alapú energiatermelés fokozása fedezte, és a kettő együtt a teljes energiatermelés 40 százalékát adta, amire még sosem volt példa.
A 2024-es energiaipari trendekről készült Global Energy Review rámutat, hogy az energiafogyasztás növekedésének több mint 80 százalékát a fejlődő országok és feltörekvő gazdaságok adták, de a fejlett gazdaságok energiafogyasztása is emelkedett több év csökkenés után.
A globális energiaigény növekedését a villamosenergia-szektor vezette: a fogyasztás 1100 terawattórával, azaz 4,3 százalékkal nőtt. A rekordmagas hőmérséklet miatt megnövekedett hűtési igény, az ipar növekvő fogyasztása, a közlekedés elektrifikációja, valamint az adatközpontok és a mesterséges intelligencia terjedése mind hozzájárult a kiugró emelkedéshez.
A megnövekedett villamosenergia-igény legnagyobb részét az alacsony kibocsátású energiaforrások bővülő kínálata fedezte: a megújuló energiaforrások kapacitása világszerte 700 gigawattal nőtt, a nukleáris energia kapacitásbővítése pedig az elmúlt három évtized ötödik legmagasabb szintjét érte el.
A Portfolio cikkében arról is szó esik, hogy az energiával kapcsolatos szén-dioxid-kibocsátás 0,8 százalékkal, 37,8 milliárd tonnára nőtt, de a tiszta energiatechnológiák terjedése egyre inkább elválasztja a kibocsátás növekedését a gazdasági növekedéstől.
A hazánkban termelt villamos energia felét, a felhasznált áram harmadát jelenleg is a működő atomerőmű biztosítja. A két új paksi blokk a nukleáris energiatermelés hosszú távú fenntartására hivatott, megépítésükkel garantálható Magyarország ellátásbiztonsága a növekvő energiaigények mellett is. A Paks II. projekt emellett jelentősen hozzájárul Magyarország klímabarát villamosenergia-ellátásának fenntartásához.
Forrás: paks2.hu