FOGADÓÓRA Szél Benjáminnal. Nyolcas – a „kocsis” választókerület

A Paksi Hírnök minisorozata az egyéni képviselők végiglátogatásáról. Hosszú változat. 

Fotó: Babai István/ Paksi Hírnök

Legelsőként Szél Benjáminnal, a paksi 8. választókerület egyéni képviselőjével beszélgettünk a választókerületet érintő 2025-ös feladatokról, eseményekről, tervekről.

Kakukktojás 

A nyolcas a legkülönlegesebb a nyolc paksi választókerület közül. A külső településrészek körzetéről kis túlzással az állítható, hogy egyéni képviselője, Szél Benjámin ténylegesen öt falu, egy nagyobb (Dunakömlőd) és négy kisebb (Gyapa, Cseresznyés, Csámpa, Biritó) képviseletét látja el. A kerület lakosság szempontjából a többi paksi választókerülethez hasonló súlyú, de területileg a legnagyobb (egy 60 km-es körrel körbe lehet kocsikázni), a településrészek egy-egy kis közösségének különböző igényeivel. 

Prioritások tekintetében innen szép nyerni. 

Prioritások 

Az idei gyarapodások tételeit három helyen találjuk a költségvetésben. 

A tervezések táblázatban a választókerületnek két sora van: Dunakömlőd, Bartók Béla utca folytatásában út és csapadékvíz-elvezető rendszer tervezése, valamint Dunakömlőd, Szabadság utca aszfaltburkolat, járda, vízelvezetés tervezése. 

– A komplett Bartók Béla utcára ráférne a felújítás, a tervezés idén a jobb oldali ág felső részét érinti. Új házak épültek, épülnek, sem érdemi szilárd burkolat, sem vízelvezetés nincs. Sok olyan dolog feladat van, amit örököltem, az előző ciklusokban már összeszedték, költségét becsülték, mint ez is. Ezt úgymond egyszerű volt kiválogatni, hiszen a Bartók Béla utca a településrész egyik fontos utcája, magas népsűrűséggel, mindkét oldalon vannak házak – magyarázta a Bartók Béla utcáról a Szél Benjámin. 

A Bartók Béla utca kis szakaszának van prioritása, és van realitása is a kivitelezés megvalósításának, tudtuk meg a képviselőtől arra a kérdésre, a tervezés után mikor történik a felújítás. –  A prioritás nálam elsődlegesen az, hogy ha van baj, azt oldjuk meg. Hogyha kiönti az embereket a sár, ez egyértelműen baj, anyagi kárt okoz. A szilárd burkolat hiánya sem jó dolog nyilván, de az, hogy nagy esőzésekkor innen sártenger zúdul az utca lentebbi részeire, az a legégetőbb probléma – mondott példát a szempontok figyelembevételére Szél Benjámin.

A másik érintett utca, a Szabadság utca rettentő hosszú, az utca egyik oldalán vannak házak, amely viszont mind a város, mind az erőmű buszjárataiban érintett szakasz, így ez különösen sok gondot okoz az ott lakóknak.  – Az utca hosszúsága miatt a tervezés utáni gyors kivitelezés itt nem egyértelmű, nem biztos, hogy a közeljövőben lesz anyagi forrás. Az eddigi elképzelés szerint, egy nagyon átfogó felújításról beszélünk, ami egy ilyen hosszú szakaszon rendkívül költséges lehet, és ez könnyen akadálya lehet a kivitelezés elkezdésének, ezért komoly átgondolást igényel az utca jövője – hangsúlyozta Szél Benjámin. 

– Alapvetően nem rossz a város régebbi logikája sem, hogy legyenek készen, kéznél tervek, ha kellő mértékben lehet arra számítani, hogy leszek pályázatok; amikor megjelenik a pályázat, akkor rá lehet ugrani, és jó esély van nyerni. De ez egy érdekes sztori. Még ha vannak pályázatok, akkor is, negatív lehet, hogy nem abba az irányba halad a város, és nem azt fogja megvalósítani, amit a legfontosabbnak, a legégetőbb problémának gondolunk, hanem amire van pályázat – osztotta meg véleményét Szél Benjámin.

Ebben az évben minden választókerületnek van 50-50 millió forintos kerete, amiről az adott egyéni képviselők dönthettek. Úgy alakult, hogy a nyolcas választókerület 50 milliós keretében idén minden településrész szerepel valamilyen feladattal, ezek a beruházás, felújítás blokkban találhatók. 

– A cseresznyési út a kátyúkeretet meghaladó nagyságrendű rendezést igényel. Az út széle murvás, már nagyon ki van járva. Ez egy nagyon hosszú útszakasz, mivel az új út végétől, az iskoláig akkora a távolság, mint a hősi emlékműtől a Kölesdi útig terjedő szakasz (Deák–Dózsa–Tolnai út), ami gyakorlatilag a város főutcája. Az ilyen hosszú útszakaszok léte a külső településrészeknél egy elképesztő nehézség, mivel arányaiban kevés embert érint. Az is igaz, éppen ennél a példánál maradva, hogy annak ellenére, hogy közvetlenül kevés embert érint, ez mégis az egész város érdeke, mert közkedvelt szabadidős program például egy cseresznyési kirándulás – gondolkodott hangosan Szél Benjámin. 

A képviselő Gyapával kapcsolatban a faluház nagyterem nyílászáróinak felújításáról beszélt: – Az egyébként nagy épület kis részben már fel van újítva, a fogadórész, a mosdók, a kazánház a kishelyiség rendben vannak, de a teljes felújításra nagyon sokat kellene költeni. A faluház ki van használva, nyitvatartási időben lehet használni az eszközöket, a nagy trambulint, a pingpongasztalt, a csocsót, az új biliárdasztalt. Gyakorlatilag ifjúsági ház, játszóház jelleggel is működik. Idén egy kicsi komfortosabbá tételre lesz lehetőség.

Biritó „faluháza” jó állapotban van, az évek során jól bejáratódott, eszközökkel is felszerelt. – A biritói közösségi ház az ott lakók életének központi eleme. Játszótér hiányzik. Erre azt mondják az ott lakók, mikor legyen játszótér, ha nem akkor, amikor vannak gyerekek. Azt még nem lehet tudni, a keret mire lesz elegendő, hiszen a közösségi játszóterekre vonatkozó szabályrendszer miatt ez nem olcsó mulatság – hozta szóba Szél Benjámin.  

Csámpán szintén a közösségi ház érintett, a ház mellé lemezgarázst lehet beszerezni. – A racionális, reális gondolkodásmódra a csámpai közösségi ház jó példa. Van egy nagyon nagyszabású ötlet, mekkorára lehetne bővíteni. Ugyanakkor kiderült, hogy a villamoshálózat nem biztonságos. Ezt még tavaly ősszel a részönkormányzati keret maradék pénzéből meg lehetett oldani. Ha csak a nagy álomra figyeltünk volna, akkor ez a kicsi, de életbevágóan fontos feladat kimaradhatott volna – magyarázta Szél Benjámin.

Dunakömlődön pedig a faluház gyenge pontja most a konyha, idén a konyha teljes körű felújítása szerepel a felújítások között. A faluházról Szél Benjámin azt mondta:  – A mosdók fel vannak újítva, kulturáltak, ablakcsere megvolt, tavaly már előre sikerült konyhai berendezéseket, eszközöket (sütőt, mosogatógépet, kávéfőzőt, gázzsámolyt, melegen tartó edényeket) beszerezni a részönkormányzati keret maradványából. Nagyon jó házról beszélhetünk, a dunakömlődieknek is fontos a faluházuk. Tervezzük, hogy fixebb nyitvatartása lesz. 

Az élet

A választókerület sajátosságából adódóan a tervezések, beruházások, felújítások témán túl a kultúrát, sportot, szociális témákat is azonosítottuk.  

A közösségi élet, a sport és a szociális kérdések tekintetében is hasznos, hogy minden településrészen van helyben valaki, akihez lehet fordulni. Dunakömlődön Rostané Katona Katalin és Spiegel György, Gyapán Kovács Melinda, Cseresznyésben Kern Béláné Kövecses Margit, Csámpán Somodi Béla, Biritón Marton Renáta a részönkormányzati képviselő. – Fantasztikus csapatom van a személyükben. Maximálisan számíthatunk egymásra, és így a lakosság is rájuk, ránk. Akik újként kerültek a közéletbe, azokkal együtt is tanulunk. Nekem is sok új dolog van, mert önkormányzati képviselő még nem voltam. Az előző ciklus felénél kezdtem a városépítő bizottságban tevékenykedni – merült fel munkamegosztás fontossága a külső városrészek választókerületében. 

– A szociális témát kiemelve, említettem már, hogy számomra az a fontos, hogy azt a problémát oldjuk meg, ami ténylegesen van. Például Cseresznyésben is felmerült, hogy legyen helyijárat, de nem biztos, hogy a felmerülő problémákat az oldja meg a leghatékonyabban. A valódi feladat, egyrészt a gyerekek bejárása, erre van is külön iskolabusz. Másrészt annak megoldása, hogy azokat segítsük, akik nehezen vagy nagy költséggel tudnak csak bejutni például orvoshoz. A Paks Kistérségi Szociális Központ idén induló új ellátása, a tanyagondnoki szolgálat éppen ezt a hiányt pótolja, Kömlőd kivételével mind a négy kicsi településrészen. Ők oda is el tudnak jutni, ahova például a helyijáratos busz nem, és sokkal személyre szabottabb segítséget tudnak nyújtani – vetett fel még egy fontos témát Szél Benjámin. 

A dunakömlődi faluház programjaiban a Csengey Dénes Kulturális Központ nagyon fontos partner. Velük gondolkodnak a faluház nyitvatartásáról is. 

A dunakömlődi nyugdíjasklub támogatása a városi költségvetésben soron szerepel. A sport is szerencsére rendben van, bizottsági keretből a gyapai és a dunakömlődi focicsapat is kapott támogatást. – Kicsit speciális helyzet van, mert Dunakömlődön megszűnt a csapat, a bajnokságra nem volt pénz, de van pályája, és a jelenleg a gyapaiak játszanak ott. Ha minden az elképzelések szerint alakul, mind a gyapaiak, mind a kömlődiek részéről, akkor a következő szezonban a dunakömlődi focipályán kettő csapat is otthonra talál, a gyapaiak ugyanúgy maradnának Kömlődön, és a Kömlőd is elvileg fog tudni csapatot indítani – vetítette előre a lehetséges jövőt Szél Benjámin. 

A visszaszámlálás poénján kívül azért is jó, hogy a nyolcas választókerülettel kezdtünk a Fogadóóra minisorozatban, mert nemrég ült össze a két részönkormányzati bizottság az eseménynaptár egyeztetésére, és az első rendezvény, a dunakömlődi húsvétváró játszóház nemsokára, április 12-én lesz. Játszóház lesz, légvárak, kézműves-foglalkozások. Természetesen nem csak az adott településrészen élőket várják. Az persze vitathatatlan, hogy mindegyik településrész egy kis közösség, közösségi élet van (ezért tartják fontosnak a közösségi házak létét, használhatóságát). 

Kisebb rendezvények később is hozzáadódhatnak az eseménynaptárhoz. Az egyéni képviselői kereten kívül van részönkormányzati keret is, amiből közösségi események is megvalósulhatnak, és tartalékul is szolgálnak. Vannak – egyelőre kiforratlan – ötletek közös programokra is, például a sajátosságokból adódóan lehetne kerékpárral szomszédolni, frissítőpontokkal, vagy abban is van potenciál, hogy Cseresznyés és Gyapa is az autópálya ugyanazon oldalán vannak. – Ezekkel a programokkal közelebb lehetne hozni a külső városrészeket és a várost, és a külső városrészek turisztikailag sok látnivalót kínálnak – vetette fel Szél Benjámin. 

A képviselő is ember

Arra gyanakszom, a közfeladatokon, munkán, családon túl Szél Benjáminnak nincs sok szabadideje, az erre vonatkozó kérdésre ezt mondta: – Az egyértelmű volt, hogy a műszakozás, a család, a kórus, az önkormányzaton kívüli közéleti dolgok feladatait összehangolni nem lesz egy egyszerű történet. Mondhatom, hogy az még talán meg is lepett, hogy az önkormányzati dolgok még annál is több elfoglaltságot jelentenek, mint előre feltételeztem, de ez édes teher.

Aztán a kistelepülések jellegzetességeire terelődött a szó, hogy odaköltözvén az ember számol a kompromisszumokkal. – Viszont képviselőként arra is figyelnem kell, hogy az alapvető jellegzetességeket meg lehessen tartani, további negatívum lehetőség szerint ne legyen. Például Birító eléggé iparosodott környék, ez a kiinduló „romantikája”. De ott van például Csámpa, ahol talán több ember elszállásolását tervezi egy új ingatlanvevő. Tudunk-e tenni ellene? – oszlatta el a szabadidőről alkotott elképzelésem utolsó foszlányát is a 8. választókerület képviselője, Szél Benjámin. 

[jé]

 

időpont  esemény  szervező
2025. április 12.  Dunakömlőd, Húsvétváró játszóház Dunakömlődi Részönkormányzat
2025. május 25.  Dunakömlőd, Gyereknap Dunakömlődi Részönkormányzat
2025. június 7.  Dunakömlőd, Falunap.  CSDKK és Dunakömlődi Részönkormányzat
2025. június 14.  Dunakömlőd, Lussoniumi Kulináris Fröccstúra Dunakömlődi Borbarátok
2025. június 15. Dunakömlőd, Lussonium Trail – futóverseny dunamentifutok.hu és Nagy Péter
2025. július 12.  Biritói nap  Biritói Részönkormányzat
2025. augusztus 16.  Csámpa, Nosztalgia találkozó Csámpai Részönkormányzat
2025. szeptember 20.  Dunakömlőd, Szüreti nap CSDKK és Dunakömlődi Részönkormányzat
2025. november 15.  Dunakömlőd, Márton nap Dunakömlődi Borbarátok rendezvénye