FOGADÓÓRA Weisz Mátyás Hetes – az „újvárosi” választókerület
A Paksi Hírnök minisorozata az egyéni képviselők végiglátogatásáról.
Weisz Mátyással, a paksi 7. választókerület egyéni képviselőjével beszélgettünk a 2025-ös feladatokról, eseményekről, tervekről.

A választókerület
Az alcímben az Újváros városrész emlegetése a világért sem arra szeretne utalni, hogy a hetes választókerületet homogén lenne (ez alapból ritkán jellemzője a választókerületeknek), ellenkezőleg, nagyon is változatos: akad fő utca, családi házas és lakótelepi utca, vannak felújított utcák és régóta várólistások, itt van a régi vásártér, a város széle, van ipari része, vannak nagyon új utcák, most épülő házak. Színes választókerület, változatos választópolgári igényekkel – gondolná az ember. A legfontosabb téma mégis az „utcán hever”: az utcák állapota és a közlekedés.
Beruházások, felújítások
Az idei városi költségvetésben ebben a választókerületben tervezések és kisebb munkák szerepelnek. A Vadász utca felújításának tervezése a legnagyobb összeg a négy közül.
– A Vadász utcában már évtizedek óta várnak a teljes körű felújításra – indította a témakört Weisz Mátyás, majd az útfelújítások egy érdekes vonzatára terelődött a szó: – Az a dilemma, hogy mihelyt egy utcát megcsinálnak, akkor utána jönnek a fekvőrendőrigények. A régi útburkolaton nem száguldott senki. Most megcsinálunk horribilis összegekért sima utat, és utána további forrásból csináljunk hozzá fekvőrendőröket, amivel viszont rongáljuk az ott közlekedő autókat, és a zajosabb áthaladás miatt a lakóknak sem jó. Éppen a választókerületemben is van erre példa, a Búzavirág és a Vácika utcákban. A forgalomlassításra jobb megoldásokat kell keresni – vetette fel Weisz Mátyás. Előre sejthető, hogy a Vadász utca felújítása következtében – melynek a Kölesdi útra kikötése is változhat – módosulnak a közlekedési szokások, ami átrendezi a környező utcák terhelését.
A Kölesdi úton, a Sólyom Károly utcánál épül új buszmegálló. Az új megállóval a régi Vásártér városrész is bekapcsolódhat a közösségi közlekedésbe.
A Kodály Zoltán utca a választókerület lakótelepi utcája, a költségvetés érintett a Kodály Zoltán utcai parkoló bővítése, a körbejárhatóság biztosítása feladattal. – A társasház felőli oldalon logikátlan, hogy egy ennyire hosszú úton meg kell várni a befelé igyekvőnek, hogy kijöjjön a szembeforgalom, mert a parkoló autók mellett csak egy sáv marad. A változással mindenki csak nyerne, elegendő csak arra gondolni, ha egy tűzoltó vagy mentő szeretne ott bemenni. A közös képviselőkkel és az ott lakókkal már volt egyeztetésünk, és elindult erről közöttük is beszélgetés – világította meg a Kodály Zoltán utcai feladat hátterét a körzet képviselője.
A választókerületben a Kandó Kálmán utca – ASE kerítés-támfal rekonstrukciója történik még 2025-ben. – Ez egy félbemaradt beruházás értékmentő befejezése. Ott az a probléma, hogy a Vácika csapadékvizének levezetése miatt egy nagy csapadékvíz-gerincet építettek, és akkor menet közben jött az ötlet, ha már elhordták a földet, meg van hely, akkor oda járdát kellene építeni. Megépítették a járdát, de emiatt nem töltötték vissza a kerítés töltését, és most erodálódik, ha nem rakják oda a támfalat, akkor ki fog dőlni a kerítés – tájékoztatott erről a feladatról Weisz Mátyás.
Ezek – a képviselő összefoglalása szerint – ki is merítik a keretet, ezért a korábban is hosszú sorban álló feladatokon kívül új témák idén nem kerülhettek a költségvetésbe.
Zavarbaejtés
A Szilárd Leó köz, Kölcsey utca, Tolnai úton járda, Tolnai út – Kölesdi út – Vasút utca csomópont, a volt konzervgyár területe témákkal nem tudtam Weisz Mátyást zavarba ejteni.
– A Kölcsey utca és a Szilárd Leó köz felújítása össze is függ egymással, és szerencsés is a helyzet, hogy mindkét utca lakói a legjobb megoldást szeretnék. A Szilárd Leó utca lakói indokoltan türelmesek, ez egy új utca, a közvilágítást egy kreatív megoldással, napelemes világítótestekkel a tavalyi képviselői keretemből meg tudtuk oldani – kezdte a választ Weisz Mátyás, kiegészítve azzal az információval, hogy a Szilárd Leó köz változásban van, új házak is épülhetnek, ezért talán jobb is, ha a szilárd útburkolat építése a nehézmunkagépek levonulása után történik.
– A Kölcsey utca és Szilárd Leó köz felújításának tervezése a jövő évi költségvetésben lehet tervben, három szakaszban lehet megvalósítani. Az első a Búzavirág utcától a Kölesdi útig, a második a garázsok melletti szakasz, és a harmadik az új szakasz. Addig a Kölcsey utcai lakók véleménykülönbsége is feloldható. Fel kell térképezni, hogy mi a probléma, mert korábban amiatt hiúsult meg a Kölcsey utcának a rendbetétele, hogy ott többen attól félnek, hogy be fog folyni a víz a telkükre – egészítette ki Weisz Mátyás.
A Tolnai út, a „sokutcás találkozás”, a 6-os út – Tolnai út – Kölesdi út – Vasút utca csomópont, meg a volt Konzervgyár területe – természetesen – nem csak a választókerület feladata, hatásköre. Bár a 7. választókerület területén vannak, a paksiak összeségét érintik, közutak, és az erőmű – vagy erőművek – ellátásbiztonságát is szolgálják.
– Óriási feladatok vannak ebben a körzetben, és leginkább közlekedési csomópontoknak a problémáját kell megoldani. Ennek a körzetnek a közlekedési helyzete az erőműépítkezés miatt is hangsúlyos. Az elmúlt hónapokban, reggelente sorok álltak a 6-os autópálya felől, a Menekülő út felől, meg a Menekülő út – 6-os út bekötésénél. Ha itt valami baj lett volna, akkor a Menekülő út nem töltötte volna be a biztonsági funkcióját. Ahhoz, hogy ez az állapot jelentősen enyhüljön, ahhoz az M6-os déli lehajtónál lévő csonka, csámpai atomerőműves bekötést kellene megcsinálni. Itt kellene a Menekülő út – Kölesdi út kereszteződésében egy körforgalmat kiépíteni, hogy folyamatos legyen a közlekedés. Meg kellene oldani a Vasút utca – 6. út – Tolnai út – Kölesdi út útkereszteződést, ahol a szakemberek nem feltétlenül körforgalomban gondolkodnak, hanem valamiféle jelzőlámpás megoldáson törik a fejüket. Nincs könnyű megoldás azon a helyen. Ugyanilyen problémás a Kishegyi út kihajtása a Tolnai útra, mert a gimnáziumi parkoló, a zebra és a kihajtás együtt bonyolult közlekedési helyzetet teremtenek. A Tolnai út rekonstrukciójához is állami forrásokat kell igénybe venni. A forrásszerzés a feladat, hogy az egész Tolnai út városias megjelenést kaphasson – említette Weisz Mátyás, hogy miért nem téma például a Tolnai úton kis járdaszakaszok felújítása.
– A volt Konzervgyárról a közelben lakóknak mostanában elsőként nem az új városközpont és/vagy a Képtár jut eszükbe, hanem inkább az a probléma, hogy a lakóépületek szomszédságában hangos, poros, zajos, ipari tevékenységet folytatnak vállalkozások, nehézgépek is vonulnak, parkolnak ott – vetett fel megoldandó feladatot a képviselő.
A képviselő is ember
Apropó konzervgyár. Weisz Mátyás fiatalon a Konzervgyárban kezdett dolgozni, aztán az atomerőműben szakszervezeti vonalon tevékenykedett, a PADOSZ vezetője volt. A szociális érzékenység és a közélet iránti fogékonyság alaptulajdonsága.
– Hát igen, a közélet mindig érdekelt. Amikor voltak megmozdulások, sosem szerepre vágyva, hanem tenni akarással mentem mindig segíteni, kezdeményezni. Arról például le kell szoknom – képviselőként nem illik – hogy városi gerillaként oldjunk meg feladatokat. Volt, hogy „lakossági összefogással járdát építettünk” – illegálisan – térdig sárban, gumicsizmában toltuk talicskával a járdalapokat – mesélte viccesen Weisz Mátyás, akinek nem csak a munka, hanem a sportszervezés területén is voltak sikerei. Több évtizeden keresztül dolgozott egy-egy sportág verseny- és tömegsportrendezvényeinek szervezésében, rendezésében, mint a kosárlabda, síelés és az Atomfutás.
Weisz Mátyás nevéhez kötődik a LaDIK Egyesület megalakulása és a városi csónakház története.
– Az óriási sikerélmény volt nekem. Nem is gondoltam, hogy ennyire eredményes lesz ez a munka, és azt a fontos alapcélt, hogy legyen egy bázis, amiről lehet tovább bővíteni a Duna-parti lehetőségeket, azt elértük, azt hittem, hogy ez egyenes úton folytatódik tovább. Az én célom az volt, hogy az egész várost vigyük le a Dunára. Ez egy városi csónakház, az egyesület kapta használatra. Nagyon kalandos történet volt, ahogyan sikerült elérni. A szakszervezetből hoztam ezt a fajta hozzáértést, az eredményes érdekérvényesítést – szólt a kis kiegészítés a csónakházról.
– Sokan segítik a munkámat, munkánkat, ötletekkel, javaslatokkal, szakértelmükkel. Bár nagyon sok feladatot jelent az önkormányzati munka, szerencsére csapatmunka folyik, az együttműködésbe beleértve a választókerület korábbi képviselőjét, Leber Ferencet is. A 7-es körzet lakói nemcsak várják, hogy megoldják a problémáikat, hanem maguk is akarnak tenni érte – zárszavazott Weisz Mátyás, a paksi 7. választókerület képviselője.
[jé]